Správy

Archeológovia zažili prekvapenie: Nečakané objavy pri výskume Vinianskeho hradu!

Viniansky hrad pochádzajúci z 13. storočia je aj v tomto roku stredobodom pozornosti nielen pracovníkov, ale i archeológov.

Ilustračný obrázok k článku Archeológovia zažili prekvapenie: Nečakané objavy pri výskume Vinianskeho hradu!
Zdroj: TASR

Podľa predsedu správnej rady občianskeho združenia (OZ) Zemplínsko-užská hradná cesta Jaroslava Gorása aj v tohtoročnej sezóne sa pustili do rekonštrukčných a záchranných prác na Vinianskom hrade, ktoré by mali byť ukončené do začiatku decembra.

Prekvapivé nálezy

Počasie je podľa jeho slov priam ideálne na murárske a archeologické práce. Dokončujú sa koruny paláca, pracuje sa vo veľkých výškach. „Je problém tam vyťahať materiál, čiže sme museli na tieto práce zaradiť čo najviac ľudí,“ vysvetlil. Dokončujú sa tiež miestnosti v paláci na poschodí hradu. „Prekvapením je, že sme v blízkosti hradu našli vápenné pece, kde pokračujú archeologické práce,“ dodal.

Ani toto nečakali

Podľa vedeckého pracovníka archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Petra Bednára v tomto roku skúmajú odborníci severnú časť hradu, priestor veží, kde stojí doposiaľ najstaršia stavba, a to trojuholníková veža a s ňou susediaci priestor. „Tento výskum je skôr zameraný na spresnenie pôdorysov stavieb alebo zástavby na severnej strane, pretože tá bola prekrytá sutinou z týchto stavieb, ktoré deštruovali v priebehu stáročí,“ dodal.

Neočakávanými nálezmi sú podľa Bednára niektoré odkryté dverné a okenné otvory. „V jednom z nich sú do kamennej parapetnej dosky vyryté geometrické znaky,“ konkretizoval.

Prečítajte si tiež: Zemplínske more, stromy a na kopci stojí ON: Video ako dôkaz o nádhere našich končín

Spontánne akcie

Návštevníci sa môžu podľa slov Gorása tešiť na spontánne akcie. Na hrade totiž uvidia remeslá, ktoré každý deň fungujú. „Kamenárska, kováčska, tesárska či murárska dielňa, pletú sa tu siete a košíky,“ vymenoval.

Práce na hrade sú financované prevažne z fondov Ministerstva kultúry SR v rámci programu „Obnovme si svoj dom“. „Pre túto sezónu sme na materiál, náradie a výskumy dostali dotáciu 26 000 eur. Ešte väčší balík ide na mzdy, odvody, dane, pretože zamestnávame 40 ľudí v spolupráci s Úradom práce sociálnych vecí a rodiny v Michalovciach,“ konkretizoval Gorás. V rámci Slovenska je OZ Zemplínsko-užská hradná cesta jedným z najväčších zamestnávateľov, čo sa týka opravy hradov.

OBRAZOM: Záchranné práce i archeologický výskum na Vinianskom hrade
13
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM