Rôzne

Náš tip na pekný výlet: Zažite 4 hrady Zemplína za jediný deň

Krásne výhľady, pohyb na čerstvom vzduchu a ako odmena až štyri zaujímavé hrady Zemplína na vlastné oči. Prinášame vám tip na pekný výlet.

Ilustračný obrázok k článku Náš tip na pekný výlet: Zažite 4 hrady Zemplína za jediný deň
Zdroj: TASR

V okolí Michaloviec sa dajú objavovať rôzne hrady. Môžete tak urobiť aj na zaujímavom pochode. Počas neho si môžete pozrieť až 4 zaujímavé hrady.

Štart vo Vinnom

Pochod sa uskutoční už v nedeľu 25. septembra. Trasa preverí vašu vytrvalosť a prekvapí menej známymi lokalitami spolu s nádhernými výhľadmi. Ako informovalo združenie Návraty, začína sa Hradom Vinné.

Čítajte tiež: Nové zaujímavosti o Vinianskej dominante: Hrady a kaštiele Zemplína na unikátnych fotografiách a pohľadniciach

Jesenný pochod štartuje o 7:30 vo Vinnom. Prvé kroky povedú na Viniansky hrad, ktorý je zrúcaninou gotického hradu pri obci Vinné v okrese Michalovce. Postavený bol na sopečnej kryhe na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov. Na gotickej veži si budete môcť všimnúť kamenné kvádrovanie, otvory okien a dvier, ako aj časti starých omietok. V paláci zase stopy po kozuboch a nike, pod palácom zaklenuté pivničné priestory. Vo vonkajšom múre, ku ktorému pristavali aj hospodárske budovy, uvidíte zachovanú výlevku. Hrad doteraz obklopuje sústava mohutných valov. V súčasnej dobe na hrade Vinné pôsobí o.z. Zemplínsko-užská hradná cesta, ktorá sa snaží o obnovu hradu.

Počas pochodu navštívite nielen Viniansky hrad. / Zdroj: TASR

2,5 kilometrovú trasu na Viniansky hrad, vystrieda cesta do Porúbky. Odtiaľ už budú turisti smerovať na ďalší stredoveký hrad, a to Jasenovký. Je to tiež zrúcanina hradu na zalesnenom chrbte Humenských vrchov zhruba 4 km na juh od Humenného (392 m n. m.).

Hrad mal pôvodne strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever. Horný hrad pozostával z paláca, štvorhrannej veže a kamenných hradieb. Postavili ho začiatkom 14. storočia. V prvej tretine 15. storočia hrad opevnili. Ďalšie stavebné činnosti prebiehali počas 15. až 17. storočia súviseli s opevnením hradu proti vonkajšiemu nebezpečenstvu. Zo stredovekého hradu sa zachovali predovšetkým murivá paláca a šijovej veže a v interiéri objektu nepatrné zvyšky renesančných klenieb. Počas pochodu si obzriete nielen zachovalé výpadové bránky do renesančného opevnenia, ale aj vnútorný hrad.

Čo ešte uvidíte?

Tretím hradom, ktorý môžete navštíviť počas jediného pochodu s michalovskými turistami bude Brekovský hrad. Brekovský hrad. Jeho ruiny zbadáte zďaleka pri ceste medzi Strážskym a mestom Humenné. Bol vybudovaný v stredoveku ako strážny hrad spolu s inými blízkymi hradmi – Jasenov, Vinné, Čičava. Postavili ho v 13. storočí a patril do sústavy hradov na uhorsko – poľskej ceste. Dodnes ostali zachované múry do výšky až troch podlaží, jasne naznačujúci predchádzajúci stav budov. Viditeľné sú aj brány, prechod do horného hradu, ktorý bol pravdepodobne vybavený padacím mostom.

Posledným hradom počas túry bude podvečer Hrad Čičava. Ten je medzi niektorými menej známy, predsa len je najďalej. Zrúcanina gotického hradu Čičva tvorí dominantu obce Sedliská, neďaleko Vranova nad Topľou. Hrad bol postavený začiatkom 13. storočia a bol strediskom rozsiahleho panstva. Kontroloval široké okolie. Začiatkom 17. storočia, pri potlačení Rákociho povstania, ho však cisárske vojská dobyli, zničili a odvtedy chátra. Správcom pamiatky je Obecný úrad Sedliská a je možné sa k nemu dostať z miestnej časti Podčičva po strmých schodoch od rieky (popri zaujímavej budove bývalého zemplínskeho archívu) alebo nenáročnou cestou vedúcou pomedzi domy.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z MIchaloviec a okolia

Foto: ilustračné

Aj takéto hrady budete môcť počas pochodu vidieť
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM