Zažite v Michalovciach zaujímavú novinku na vlastnej koži: Aha, aké tabuľky sú v meste

Michalovce sa môžu pochváliť novinkou. Jej cieľom je priblížiť obyvateľom, ale i návštevníkom mesta jeho historické pamiatky a zatraktívniť pešiu zónu.

O čo vlastne ide? Reč je o projekte Spoznaj a foť, ktorý realizovali v Michalovciach. „Umiestnením inovatívnych náučných tabuliek k desiatim pamiatkam mesta umožníme širokej verejnosti získať informácie z histórie mesta atraktívnymi metódami, prostredníctvom vnorených QR kódov,“ uviedla hovorkyňa michalovskej radnice Iveta Palečková.

Tabuľka pri Groszovom paláci / Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Čo projekt zahŕňa?

Inštalované sú v blízkosti pamiatky, resp. na mieste, kde budova kedysi stála. Projekt zahŕňa kaštieľ Sztárayovcov, budovu Zlatý býk, mestskú radnicu, bankový palác, bankovú budovu, budovu starého súdu, Groszov palác, Moussonov dom, Kaplnku sv. Antona Paduánskeho na Hrádku a Židovskú synagógu.

„Každá bronzová tabuľa je nositeľkou názvu objektu, dátumu vzniku, vyobrazenia budovy, a tiež informácie v Braillovom písme pre nevidiacich. QR kód je vygravírovaný na žulovej doske v dlažbe pri tabuľke,“ vysvetlila Palečková s tým, že prostredníctvom prepojenia naň sa záujemca dostane k ďalším informáciám o kultúrnej pamiatke v troch jazykových mutáciách.

„Selfie“ bod

„Osobitným miestom, ktorým by sme radi prilákali návštevníkov, je umiestnenie tzv. "selfie“ bodu v centrálnej mestskej zóne. Atraktívne srdce, ktoré je symbolom z loga mesta Michalovce, zhotovil akademický sochár Ján Leško," doplnila hovorkyňa.

Selfie bod v centrálnej mestskej zóne. / Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Celý projekt bol financovaný z dotácie Krajskej organizácie cestovného ruchu Košický kraj vo výške 10 000 eur, spolufinancovanie zo strany mesta predstavovalo rovnakú sumu. Ako uviedol primátor Michaloviec Viliam Zahorčák, samospráva sa snaží získavať externé finančné prostriedky aj na tzv. mäkké projekty. V budúcnosti plánujú v tejto súvislosti vytvoriť aj miniatúry objektov, ktoré už v meste nie sú.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z MIchaloviec a okolia

Zdroj: TASR

Odporúčame