Tlačové správy

Ako pripraviť dom na kachle? Pozor si dajte na podlahové kúrenie a nosnosť podlahy!

Plánujete stavbu domu, ktorý ste sa rozhodli aspoň z časti vykurovať kachľami? Čím skôr sa pre ich kúpu rozhodnete, tým jednoduchšie krbové kachle do interiéru zakomponujete a ušetríte si tak nielen financie, ale aj starosti s dodatočnými stavebnými úpravami.

Ilustračný obrázok k článku Ako pripraviť dom na kachle? Pozor si dajte na podlahové kúrenie a nosnosť podlahy!
Zdroj: Heureka.sk

Myslieť dopredu sa vyplatí

Kachle predstavujú voľne stojaci zdroj tepla, ktorý na rozdiel od kozuba lebo krbovej vložky nie je vstavaný do steny. Z tohoto pohľadu je ich realizácia omnoho jednoduchšia, napriek tomu je vhodné myslieť na ňu ešte pred tým než sa pustíte do stavby domu. V súčasných domoch je potrebné počítať s väčšími či menšími stavebnými úpravami, a to predovšetkým v závislosti na náročnosti vykurovacieho systému.

Základom je komín

Ak sa pre kúpu kachlí rozhodnete až dodatočne, najväčším zásahom bude prístavba komína. Ak kúpu kachlí zohľadníte už pred stavbou domu, projektant do výkresov zanesie komín, na ktorý sa následne kachle pomocou rúry pripoja.

Nepodceňte nosnosť podlahy

Pre úspešné zbudovanie kachlí je nutná dostatočná nosnosť podlahy. Ak chcete kachle umiestniť na poschodí alebo v miestností, ktorá je podpivničená, je na mieste nechať si poradiť od odborníka. Okrem samotnej nosnosti podlahy je dôležitá tiež jej skladba – pod kachľami by sa mal nachádzať betónový základ a podlahové vykurovanie.

Kachle postavte na pevný a nehorľavý povrch

Pri podlahe ešte chvíľu zostaneme – kachle by v žiadnom prípade nemali stáť na drevenej podlahe alebo parketách. Umiestnite ich na nehorľavý povrch, akým je dlažba alebo plechové či sklenené dosky.

Bezpečnosť na prvom mieste

Pamätajte tiež na to, že v stene, ktorá bezprostredne susedí s kachľami, sa nesmie nachádzať elektrické vedenie, rozvod plynu alebo vody. Rovnako tak je nutné sa vyhnúť použitiu horľavých materiálov, ako je drevo, nebezpečie predstavujú aj odizolované nehorľavé materiály.

Na čo ešte nezabudnúť

Ak chcete kachle využiť na rozvod teplého vzduchu po dome pomocou ventilačnej jednotky, nezabudnite na prípravu elektrickej energie. Projektant by mal tiež zohľadniť prívod vzduchu do miestnosti, v ktorej budú kachle stáť, a naopak do nej neumiestňovať odsávanie parí (digestor), v prípade klimatizácie potom zvoliť len klimatizáciu pretlakovú.

Zdroj: Heureka.sk

Inšpirujte sa hodnotením a recenziami overených používateľov na Heureka.sk. Porovnajte technické parametre a cenu viac než 2 000 produktov, ktoré nájdete prehľadne na jednom mieste.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Heureka.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie