Správy

Ako zvláda michalovská nemocnica nával pacientov s koronavírusom?

V Michalovciach je v súvislosti s ochorením COVID-19 najkritickejšia situácia spomedzi všetkých nemocníc na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Ako zvláda michalovská nemocnica nával pacientov s koronavírusom?
Zdroj: Dnes24.sk

V nemocnici v Michalovciach doteraz hospitalizovali takmer 250 pacientov v súvislosti s ochorením COVID-19. Najviac, až 24, ich zaznamenali 8. septembra. Infektologické oddelenie v Michalovciach je jedným z dvoch v rámci Košického kraja. Druhé sa nachádza v Košiciach.

Aktuálne je v michalovskej nemocnici hospitalizovaných 22 pacientov, nový koronavírus sa zatiaľ potvrdil u 17 z nich.

Zdravotný stav ďalších dvoch si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu a sú preto hospitalizovaní na oddelení anestézie a intenzívnej medicíny. Uviedla to Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, pod ktorú patrí aj michalovské lôžkové zdravotnícke zariadenie.

Tisíce otestovaných

Spomedzi 250 pacientov, ktorých v Michalovciach od začiatku vypuknutia pandémie nového koronavírusu hospitalizovali, sa ochorenie COVID-19 potvrdilo u 59 z nich. „Ambulantne bolo v tejto súvislosti vyšetrených vyše 4 200 pacientov, pričom 140 malo pozitívne výsledky testov,“ doplnila Fedáková s tým, že v rámci mobilného odberového miesta pri michalovskej nemocnici dosiaľ otestovali vyše 4 600 osôb.

Ako ďalej uviedla, kapacitne zatiaľ nemocnica s 35 lôžkami na infekčnom oddelení a ďalšími 22 reprofilizo­vanými situáciu s druhou vlnou pandémie zvláda. Pripomenula však, že ak hospitalizovaný pacient na výsledky testov čaká, musí byť izolovaný na samostatnej izbe.

Triedenie pacientov

Fedáková tiež informovala, že vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu bude v michalovskej nemocnici zavedená centrálna triáž pacientov. „Je nevyhnutné, aby každý pacient prešiel týmto stanoviskom s cieľom zvýšenia bezpečnosti a minimalizácie šírenia nákazy,“ vysvetlila.

V čase od 6.00 do 16.00 hod. budú triedi´t pacientov pri vstupe do areálu nemocnice pri starej vrátnici vedľa ambulantného pavilónu a v čase od 16.00 do 6.00 hod. pred urgentným príjmom.

Pacienti, ktorí symptómy charakteristické pre ochorenie COVID-19 nevykážu, dostanú zelený náramok umožňujúci im vstup do jednotlivých pavilónov. „V prípade, ak pacient vykazuje príznaky ochorenia, je nasmerovaný na infektologickú ambulanciu alebo je informovaný o potrebe kontaktovať svojho všeobecného lekára,“ uzavrela.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie