Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Informácie k zrútenej časti mosta cez Laborec: Doprava je takto zabezpečená

Prinášame vám aktuálne informácie k prácam na moste cez rieku Laborec za obcou Krivošťany. Časť mosta sa zrútila počas októbra.

Ilustračný obrázok k článku Informácie k zrútenej časti mosta cez Laborec: Doprava je takto zabezpečená
Zdroj: Polícia SR - Košický kraj

Most cez rieku Laborec v Strážskom, na ktorom došlo v pondelok (14. 10.) k zrúteniu časti chodníka, bude potrebovať takmer kompletnú rekonštrukciu. Košický samosprávny kraj už má vysúťaženého dodávateľa, ktorý vypracuje znalecký posudok vrátane diagnostiky a statického posúdenia mosta, je ním Stavebná fakulta Technickej univerzity v Košiciach.

Po nevyhnutných úkonoch, ktoré musel urobiť kraj, začne fakulta 31. októbra odoberať vzorky betónov pre vypracovanie správy k pevnosti betónu. Následne bude realizovať merania potrebné k vyhotoveniu znaleckého posudku.

Obmedzená doprava

Okrem toho kraj v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach pracuje na odbornom stanovisku, ktoré má určiť zaťažiteľnosť mosta pri súčasnom poškodení. Cieľom tohto stanoviska je posúdenie, či je možné sprejazdniť most pre osobnú dopravu do 3,5 tony.

„Dnes bude ukončený aj výber zhotoviteľa, ktorý by mal do siedmich dní odstrániť spadnutý nosník,“ informovala Anna Terezková, hovorkyňa predsedu KSK.

Po tom, čo došlo na tomto moste k obmedzeniam v doprave, Košický samosprávny kraj v spolupráci s autobusovými dopravcami zabezpečil pravidelnú prímestskú dopravu pre obyvateľov dotknutých obcí. Dopravné spojenie premáva z Michaloviec do Strážskeho a späť cez obce Zbudza a Staré s prestupom na zastávke „Strážske, Krivošťany č. d. 382“.

Cestujúci prechádzajú peši cez most, odkiaľ nastupujú do druhého pristaveného autobusu, ktorý pokračuje na linke podľa cestovného poriadku. Prestup je zabezpečený pri všetkých spojoch.

Kontrola mostov

Košický samosprávny kraj chce v najbližšej dobe realizovať kontroly všetkých mostov, ktoré sú zaradené do kategórie stavebno-technického stavu štyri a vyššie, teda uspokojivý až havarijný. Okrem toho bude vykonaná mimoriadna kontrola všetkých mostov, ktoré majú rovnaké stavebné riešenie.

V súčasnosti už sú pri rekonštrukciách väčších objektov inštalované aj meracie zariadenia, napríklad tenzometre, ktoré majú dlhodobo sledovať nosnosť konštrukcií. Kraj chce zároveň priebežne monitorovať stav mostov novými technológiami, napríklad s využitím dronov.

Kraj sa snaží viac investovať do opráv a rekonštrukcií mostov, ako v minulom období. Konkrétne v tomto roku schválilo Zastupiteľstvo KSK finančné prostriedky na rekonštrukciu 23 mostov a do budúcoročného rozpočtu rátame s rekonštrukciou ďalších 21 mostov.

Pozrite si v pripojenej galérii archívne fotky z miesta zo 14. októbra 2019.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

FOTO z miesta: V Strážskom sa zrútila časť mosta!
5
Galéria

Foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie