Samospráva

Cena Košického samosprávneho kraja: Michalovce ju navrhujú udeliť tejto pedagogičke

Michalovce navrhujú udeliť Cenu Košického samosprávneho kraja známej pedagogičke. O ktorú ide?

Ilustračný obrázok k článku Cena Košického samosprávneho kraja: Michalovce ju navrhujú udeliť tejto pedagogičke
Zdroj: TASR

Cenu Košického samosprávneho kraja mesto Michalovce navrhuje udeliť Viere Džoganovej. A to za dlhoročnú prácu a prínos v oblasti zborového spevu a umeleckého školstva, za významnú reprezentáciu Slovenska v zahraničí a pri príležitosti životného jubilea.

Možno ju poznáte aj vďaka detskému speváckemu zboru Pro Musica – Magnólia, ktorý patrí na Slovensku k najlepším a najznámejším. Vznikol spojením dvoch zborov: Pro Musica ( Michalovce) a Magnólia (Sobrance).

Láska k hudbe a spevu

Viera Džoganová sa narodila v Sobranciach v učiteľskej rodine. Vždy mala veľmi blízky vzťah k deťom a vedela, že v budúcnosti chce pracovať práve s deťmi. Na základnej umeleckej škole študovala hru na akordeón. Po úspešnom ukončení štúdia v ZUŠ sa rozhodla pre ďalšie štúdium na konzervatóriu v Košiciach. Skĺbila tak lásku k deťom s láskou k hudbe a spevu.

Absolvovala aj diaľkové štúdium zbormajstrov, rozšírila si vzdelanie štúdiom na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku – Učiteľstvo umeleckých odborných predmetov. Neskôr v roku 1980 začala pracovať ako učiteľka hry na akordeón v Základnej umeleckej škole v Sobranciach a v r. 1985 založila detský spevácky zbor Magnólia.

U Svätého Otca

Nastúpila na Základnú umeleckú školu v Michalovciach ako učiteľka zborového spevu a zaslúžila sa tam o vznik nového telesa – detského speváckeho zboru Pro Musica.

Počas svojho pôsobenia v ZUŠ v Michalovciach získala s DSZ Pro Musica celý rad popredných umiestnení a ocenení z domácich, ale aj svetových súťaží. Nezabudnuteľné sú aj vystúpenia u Svätého Otca Jána Pavla II. vo Vatikáne v roku 1996 a 2003 a na opakovanom koncertnom turné v Mexiku v roku 2007 a 2010.

Od hudobného umenia prejdime k paličkovanej čipke. Pozrite si v našej fotogalérii Michalovčanku Helenu Kočiškovú, ktorá sa jej venuje.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

Pani Helena z Michaloviec má šikovné ruky: Takúto krásnu čipku vyrába, FOTO
10
Galéria

Hl. foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie