Ilustračný obrázok k článku Čo ponúka Dolný Zemplín? Spoznajte okresy Michalovce a Trebišov
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Čo ponúka Dolný Zemplín? Spoznajte okresy Michalovce a Trebišov

Región ponúka možnosti na kúpanie, aktívny oddych aj kúsok histórie

Rôzne
Rôzne

Čo ponúka Dolný Zemplín? Spoznajte okresy Michalovce a Trebišov

Región ponúka možnosti na kúpanie, aktívny oddych aj kúsok histórie

Ilustračný obrázok k článku Čo ponúka Dolný Zemplín? Spoznajte okresy Michalovce a Trebišov
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Kým v južnejšom trebišovskom okrese hrajú prím nížiny a mokrade, v michalovskom začínajú prevažovať kopce a rekreačné zariadenia pri umelých vodných nádržiach.

Zemplínska Šírava

Zvyknú ju nazývať i východoslovenské more. Nachádza sa v severnej časti Východoslovenskej nížiny. Vybudovali ju v 60. rokoch 20. storočia. Na severnej strane sa nachádzajú najobľúbenejšie rekreačné zariadenia Kaluža, Kamenec, Hôrka a Paľkov. Sú tam výborné možnosti na rybolov, avšak z dôvodu priesakov škodlivých látok – polychlórovaných bifenylov – do pôdy (dno jazera) sa neodporúča konzumácia rýb zo Šíravy. Východná strana nádrže je chránenou ornitologickou rezerváciou.

Michalovce

Sú centrom Zemplína. Nachádzajú sa v severnej časti Východoslovenskej nížiny na brehoch rieky Laborec. Ich história siaha do roku 1244. V meste možno vidieť základy rotundy z 11. storočia, ktorá je najstaršou stavbou v meste. V jej blízkosti bol nájdený aj náhrobný kameň bulharského kniežaťa Presiana z 11. storočia písaný v cyrilike. Na kopci Hrádok sa okrem hvezdárne nachádza Kaplnka sv. Antona Paduánskeho a neogotické mauzóleum rodiny Sztárayovcov, ktorých kaštieľ zo 17. storočia sa zachoval dodnes a sídli v ňom Zemplínske múzeum. Na námestí sú zachovalé stavby zo začiatku 20. storočia – Groszov palác a budova radnice.

Vihorlatské vrchy

Sú najvýchodnejším a najzachovalejším sopečným pohorím Slovenska. Rozkladajú sa medzi Košickým a Prešovským krajom. Vďaka riedkemu osídleniu sa tam zachovala nedotknutá príroda so vzácnou faunou a flórou. Najvyšším vrchom s nadmorskou výškou 1076 m je Vihorlat.

Senianske rybníky

Sústava rybníkov s rozlohou 700 hektárov je národnou prírodnou rezerváciou. Patrí medzi najvýznamnejšie ornitologické lokality v strednej Európe. Rybníky sa nachádzajú v katastrálnom území Iňačoviec, Blatnej polianky a Senného.

Lesné

Gréckokatolícky Kostol Nanebovstúpenia Pána ukrýval celé stáročia umelecké poklady – jedinečné gotické a renesančné maľby z 15. storočia. Objavili ich v podkroví kostola pri oprave strechy približne pred 16 rokmi. Ďalšou vzácnosťou chrámu sú románska krstiteľnica, základy stredovekej sakristie a kostnice. Nachádza sa tam aj vzácny barokový mobiliár, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.

Vinné, Vinianske jazero, Viniansky hrad

Vinohradnícka obec ležiaca v unikátnom prírodnom prostredí. Nachádzajú sa v nej prírodné rezervácie Viniansky hradný vrch, Vinianska stráň a Senderov, kde sú aj zvyšky stredovekého kostola z 11. storočia. V obci je tiež ranogotický kostol s kaplnkou a neskororenesančný kaštieľ. Za obcou sa nachádzajú lom s chránenými ložiskami andezitu a archeologické náleziská z neolitu, doby bronzovej, rímskej i stredoveku. Nad obcou sa vyníma zrúcanina hradu z 13. storočia. Atrakciou obce je aj osemhektárové jazero. Má trávnaté pláže a na jeho začiatku je vybudovaný príjemný hotelový komplex, ktorý v prípade zlého počasia dokáže hosťom ponúknuť alternatívu vo forme bazénov

Sobrance

Okresné mesto, ktoré sa nachádza blízko hraníc s Ukrajinou. Bolo známe už v roku 1336 štyrmi soľnými prameňmi, ktoré liečili dnu a paralýzu. Do chýrnych kúpeľov prichádzali hostia z Ruska, Moldavska a Poľska. V čase prvej ČSR sa tam liečili aj choroby očí a kože. Počas druhej svetovej vojny boli kúpele zničené a neskôr už fungovali iba na lokálnej úrovni. V ich areáli však možno stále vidieť Váradyho neorenesančnú vilu. V meste sa zachovala aj Russayova secesná vila. Nachádza sa tam i Gitarové múzeum, v ktorom je zbierka elektronických gitár z obdobia rokov 1947 – 1980. Medzi nimi je tiež gitara Georga Harrisona.

Ruská Bystrá

Obec preslávil drevený Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša. V roku 2008 bol zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Postavili ho v roku 1730 a jeho interiér zdobí množstvo drevorezieb nevyčísliteľnej hodnoty.

Baškovce

Obec sa nachádza päť kilometrov od Sobraniec. Atrakciou obce je najstarší slovenský byzantský evanjeliár. Obyvatelia ho uchovávali 600 rokov. Vznik tejto bohoslužobnej knihy sa datuje do 15. storočia, väčšina z 281 listov je stále v dobrom stave.

Beňatina

Neďaleko hraníc s Ukrajinou sa nachádza jedna z prírodných atrakcií okresu Sobrance. Bývalý travertínový kameňolom, ktorý zaplavila spodná voda, objavuje každoročne viac a viac turistov. Nachádza sa dva kilometre za obcou Beňatina. Je vyhľadávaný pre priezračnú čistú vodu, hoci kúpanie v ňom je iba na vlastné riziko. Vďaka tyrkysovej vode pripomína návštevníkom chorvátsku turistickú atrakciu Plitvické jazero.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín