Kultúra

Deň Močarian si užili aj rodáci: Stretli sa v Pamätnej izbe Gorazda Zvonického

Michalovčania zažili prázdninové podujatie v blízkych Močaranoch. Domáci ich privítali bohatým programom.

Ilustračný obrázok k článku Deň Močarian si užili aj rodáci: Stretli sa v Pamätnej izbe Gorazda Zvonického
Zdroj: OZ Močarany

Občianske združenie za podpory mesta Michalovce, MsKS, ZKGZ, Matice slovenskej a svojich sponzorov zorganizovalo počas júla už siedmy ročník Močarianskych dní, ktorý priniesol bohatý program pre všetky kategórie obyvateľov. Pozvaní rodáci narodení v rokoch 1961–1963 sa spoločne stretli v Pamätnej izbe Gorazda Zvonického.

Spomienky

Rodákov privítala predsedníčka OZ Anna Kostovčíková. Pri slávnostnom obede sa rozprúdila živá beseda pri spomienkach na školské časy v tejto triede a vzájomné spoznávanie v archíve starých fotografií.

Ako informovali z občianskeho združenia, Deň Močarian slávnostne otvorila o 15-hodine moderátorka a zároveň poslankyňa za tento obvod Mgr. Erika Šimková. Privítala zástupcu primátora mesta Ing. Jozefa Sokologorského, PhDr. Janu Cibereovú, prednostku Okresného úradu, poslanca Mgr. Mariána Sabovčíka , PhDr. Lýdiu Sidivarovú a ďalších hostí. Sprievodné slovo v programe Memoriál PhDr. Ernesta Sirochmana mala RNDr. Štefánia Sabolová.

Svoje spomienky oživil aj bývalý riaditeľ Gymnázia Pavla Horova Dr.Anton Hnát, s básňami vystúpili Dr. Mária Domanyová a Ing. Danka Balogová a piesne opernej speváčky Mgr. Miriam Brandisovej potešili srdce i dušu.

Zabávali sa aj deti

Predsedníčka OZ Anna Kostovčíková vyzdvihla spoluprácu s Dr. Ernestom Sirochmanom ako veľkým znalcom života a diela Gorazda Zvonického počas slávnosti pri jeho významných výročiach a hlavne jeho veľký podiel na vydaní knihy o histórii Močarian – Močarany kedysi a dnes, ktorá bola uvedená do života pred rokom.

„Odmenili sme súťažiacich z kvízu o tejto knihe, ktorí odpovedali na otázky z našej histórie o Močaranoch a ľuďoch, ktorí tu žijú. Záver patril nádejnému malému básnikovi M.Kocákovi z II. ročníka ZŠ,“ informovalo občianske združenie.

Počas popoludnia sa deťom venovali policajti i hasiči a predviedli im ukážky svojej práce, niektorí prišli na maľovanie na tvár alebo si hravou súťažnou formou zaslúžili sladkú odmenu.

Darčeky a plakety

Predstavili sa aj jednotlivé súbory Močaranka, Záhorčán, Dvorianski chlopi a Soľanku. Záver patril odovzdávaniu upomienkových darčekov a plakiet a spoločnej piesni všetkých súborov so želaním veľa zdravia a krásnych rokov pre všetkých účinkujúcich i prítomných účastníkov, ktorí zaplnili malé námestie na Ulici Andreja Šándora.

Po krátkej prestávke už na mokrom trávniku sa na ihrisku odohral zápas otcovia-synovia. Víťaz bol odmenený putovným pohárom a všetci boli pozvaní na sponzorský guľáš a občerstvenie.

„Veríme, že každý si odniesol pekné zážitky a stále väčší záujem o toto podujatie tu v Močaranoch ukazuje, že sa dostáva do povedomia občanov a začíname byť hrdí na svoje korene,“ uzavreli usporiadatelia.

Mimochodom, videli ste už vzácny stôl zo Zemplínskeho múzea v Michalovciach? Pozrite si ho nižšie vo fotogalérii.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

Múzeum v Michalovciach? Nový šat dalo takémuto zaujímavému kúsku
4
Galéria

Hl. foto: OZ Močarany

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie