Správy

Dobrá správa pre vodičov: Most v Strážskom je prejazdný, FOTO

Most cez rieku Laborec v Strážskom bol uzavretý od októbra 2019. Rekonštrukciu zvládli v niekoľkomesačnom predstihu.

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa pre vodičov: Most v Strážskom je prejazdný, FOTO
9
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Zrekonštruovaný most cez rieku Laborec v Strážskom (okres Michalovce) je od stredy 21. októbra oficiálne prejazdný v oboch jazdných pruhoch, a to aj pre nákladnú dopravu.

Ako informovala vedúca komunikačného oddelenia Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková, rekonštrukcia mosta bola jednou z najnáročnejších investícií kraja v posledných rokoch.

KSK sa podarilo projekt ukončiť o sedem mesiacov skôr oproti predpokladu.

„Podľa zmluvy mal byť dokončený do mája 2021, mojou prioritou však bolo, aby bol prejazdný už do konca tohto roka. Sme veľmi radi, že aj napriek prvotným problémom pri verejnom obstarávaní a zabezpečovaní mostného provizória sme tento sľub dodržali a dokonca sme ho sprejazdnili ešte pred koncom roka,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Podľa Terezkovej slov získal kraj právoplatné kolaudačné rozhodnutie k stavbe v stredu.

Širší a bezpečnejší

Pôvodné mostné nosníky typu Vloššák nahradili nové predpäté nosníky. Most sa oproti pôvodnej šírke rozšíril z 9,2 na 9,4 metra. Jeho dĺžka je 72 metrov a zaťažiteľnosť 32 ton. Rekonštrukciu mosta financoval KSK zo svojho rozpočtu. „Išlo o jednu z finančne aj technicky najnáročnejších investícií kraja v aktuálnom volebnom období,“ doplnila Terezková. Práce vrátane mostného provizória stáli 2,4 milióna eur.

Keďže bola v projektovej dokumentácii zahrnutá len výmena zábradlia popri chodníkoch na moste, nie pred mostom a za ním, kraj sa rozhodol vyčleniť ďalších takmer 50-tisíc eur na jeho doplnenie v dĺžke približne 250 metrov. „Tieto práce neobmedzia premávku, ukončené by mali byť do polovice novembra,“ dodal Trnka.

Ročná uzávera

Časť chodníka na moste medzi Strážskym a mestskou časťou Krivošťany sa zrútila v októbri minulého roka. Kraj most okamžite uzavrel. Zhotoviteľ jeho rekonštrukcie bol vybraný začiatkom tohto roka. Vykonal demoláciu všetkých mostných nosníkov a osadil dočasné mostné provizórium. Nové nosníky začal osádzať v apríli. Práce zahŕňali aj hydroizolačné práce, sanáciu spodnej stavby, terénne úpravy či zaťažovaciu skúšku.

V galériách si môžete pozrieť ako vyzerá nový most, ako aj priebeh samotnej rekonštrukcie.

Rekonštrukcia mosta v Strážskom
10
Galéria
Zdroj: Facebook.com/Košický kraj
Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie