Rôzne

Dovolenka na Slovensku? Vyrazte za krásami južného Zemplína

Región Medzibodrožie ponúka víno, kúsok histórie aj krásnu prírodu

Ilustračný obrázok k článku Dovolenka na Slovensku? Vyrazte za krásami južného Zemplína
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Zemplín je najvýchodnejší slovenský región, hraničí s Poľskom, Ukrajinou a Maďarskom. Nachádzajú sa tam viaceré pozostatky obranných stredovekých opevnení či drevené gréckokatolícke a pravoslávne chrámy.

Na severe sa rozprestiera oblúk Karpát, v južnej časti sú to vodné plochy Zemplínskej šíravy, Vinianskeho jazera i svetoznáme vinice tokajskej oblasti. Názov celému regiónu dal Zemplínsky hrad, ktorý vybudovali na staroslovanskom hradisku na brehu rieky Bodrog severne od obce Somotor.

Trebišov

Je centrom južného Zemplína, rozprestiera sa v juhozápadnej časti Východoslovenskej nížiny. K turistickým dominantám mesta patria zrúcaniny hradu Parič z 13. storočia, ktorý je súčasťou chráneného mestského parku s francúzskou záhradou a priľahlým barokovo-klasicistickým andrássyovským kaštieľom. Po roku 1978 v ňom vzniklo vlastivedné múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína. Zaujímavou stavbou je aj neogotické Mauzóleum Júliusa Andrássyho a Pavlínsky kláštor zo 16. storočia.

Tokajská vínna oblasť

Slávu viniciam a vínu z tohto regiónu zabezpečilo knieža František Rákoczi, ktoré ho zo svojich pivníc vozilo na kráľovský dvor Ľudovíta XIV. Hlavnou odrodou tokajskej vinohradníckej oblasti je furmint. Uprostred viníc obce Malá Tŕňa sa už päť rokov týči 12 metrov vysoká turistická rozhľadňa v tvare vínneho suda. Návštevu tohto najmenšieho slovenského vinárskeho regiónu možno spojiť s plavbou po rieke Bodrog, ktorej súčasťou je aj ochutnávka tokajských vín. Z obce Viničky sa dá dostať do maďarského mestečka Tokaj.

CHKO Latorica

Je to druhé nížinné chránené územie na Slovensku. Rozprestiera sa v okresoch Trebišov a Michalovce. Lužné lesy a močiare v ramenách riek Bodrog, Latorica a Tisa ukrývajú nádherné zákutia i chránené vtáčie územie Medzibodrožie. Je to územie medzi Bodrogom a Tisou, vytvára akýsi ostrov, na ktorom žije 150 druhov vtákov. Na rieke Tise sa nachádzajú tiež piesočnaté pláže.

Zatín, Ladmovské vápence

Tým najcennejším územím v Medzibodroží je kataster obce Zatín, je v ňom vysoký počet chránených území. Súčasťou CHKO Latorica sú aj Ladmovské vápence. Je to krasové územie, ktorého súčasťou je národná prírodná rezervácia Kašvár.

Somotor, Svätá Mária

Obec Somotor je doslova ostrovom, ktorý obkolesuje hlavný tok rieky Bodrog a jej dve ramená. Kataster obce Svätá Mária leží v tesnej blízkosti lužných lesov na brehu Latorice a Bodrogu, neďaleko tzv. prameňa Bodrogu. Je to najzachovanejší úsek Latorice na jej slovenskom úseku s meandrami bez úpravy brehov.

Klin nad Bodrogom

V katastri obce pri ramene Starého Bodrogu sa nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku v nadmorskej výške 94,3 metra nad morom. Obec leží neďaleko maďarskej hranice. K ďalším zaujímavostiam patria zrúcaniny ranogotického kostola z 13. storočia, ktoré sa takisto nachádzajú pri ramene rieky.

Leles

Na okraji obce sa nachádza renesančný kláštor premonštrátov, ktorý založili v 12. storočí. V interiéri sa nachádzajú vzácne gotické fresky zo 14. storočia, jeho súčasťou je kostol a kaplnka. Kúsok od obce je aj unikátna kultúrna pamiatka zo 14. storočia Je ňou gotický kamenný Most sv. Gottharda. Pre dopravu je uzavretý a dostať sa dá k nemu iba peši. Obec sa nachádza 12 kilometrov od Veľkých Kapušian.

Veľký Kamenec

Nad obcou sa vynímajú zrúcaniny hradu z 13. storočia.

Kráľovský Chlmec

Nad mestom na vyvýšenine, na východnom úpätí Chlmeckých pahorkov, sa nachádza zrúcanina hradu Csonkavár.

Tajba

Národná prírodná rezervácia na mŕtvom ramene rieky Bodrog. Nachádza sa v katastrálnom území obce Streda nad Bodrogom. Žije a rozmnožuje sa tam ohrozená korytnačka močiarna a početné vodné vtáctvo.

Zemplínske Hradište

Žije tam najväčšia kolónia bociana bieleho na Slovensku. Pozostáva z 19 hniezd a domáci i turisti obci nepovedia inak ako Bocianopolis. Hniezda sú rozťahané po celej dedine, ktorá má aj Námestie bocianov. Obec sa nachádza päť kilometrov od Trebišova.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie