Rôzne

Ján sa veteránom venuje už štvrť storočia: Jeho zbierka ukrýva nejeden skvost, VIDEO

V zbierke motocyklov veteránov, ktorú jej majiteľ Ján Kročko garážuje v jednej z hál na farme v obci Veľké Raškovce v okrese Michalovce, sa nachádza aj veteránsky unikát.

Zdroj: TASR

Ako sa mal o motocykli Simson z roku 1970 vyjadriť nemecký zberateľ, v Európe sa ich v súčasnosti v pojazdnom stave nachádzajú štyri kusy.

„Motorky aj autá som začal zbierať pred 25 rokmi. Mám nazbieraných 45 motocyklov, 28 bicyklov a sedem osobných áut. Medzi motorkami sa nájdu motorky z Nemecka, Francúzska, Ukrajiny, Talianska a, samozrejme, ČZ-tky československé a Jawy. Medzi autami sú autá z bývalého RVHP,“ predstavuje svoju zbierku vyučený strojár Kročko s tým, že aj keď už pozná hodnotu Simsona, sám si najviac cení motocykel ČZ 123 z roku 1948.

Hrdý je aj na iný model československej výroby, ČZ 175 nazývaný „prasa“ alebo „loďka“.

Po súčiastkach sme ju povynášali z pivnice, všetko som rozložil, vyčistil a naspäť zložil,“ približuje jej príbeh a dodáva, že veľký úspech tento motocykel zažil na festivale čokolády v maďarskom meste Szerencs. „Keď tam bolo 10 000 ľudí podľa primátora, tak možno každý tretí na ňu sadol a odfotografoval sa,“ spomína.

Aj keď, ako Kročko tvrdí, svoju zbierku už pre zdravotné problémy nedrží v poslednom čase v najlepšom stave, pojazdných je stále 90 percent motocyklov.

Na základe pravidelných stretnutí so zberateľmi historických motocyklov z dolného Zemplína i širšieho okolia počas zjazdu veteránov, ktorý vo Veľkých Raškovciach organizujú koncom júna, si je však istý, že je najpočetnejšia.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Hala na farme ukrýva nejeden unikát
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie