Rôzne

K ruinám Vinianskeho hradu až po stredoveký kostolík Senderov, FOTO

Krásny výhľad na Šíravu a pod vrcholom aj zaujímavá zrúcanina kostolíka. Lokalitu si zvolili michalovskí turisti za mikulášsky výlet.

Ilustračný obrázok k článku K ruinám Vinianskeho hradu až po stredoveký kostolík Senderov, FOTO
5
Galéria

Naše okolie ponúka krásne výhľady a miesta, ktoré môžete objavovať. Michalovskí turisti nám priblížili aj zaujímavú zrúcaninu kostolíka.

Mikulášsky výlet

Ako náš spravodajský portál informoval predseda NM KST T Anton Hasák, posledná jesenná akcia v najstaršom michalovskom Klube slovenských turistov Turista (NM KST T) sa niesla už v zimnej atmosfére v jemne zasneženej bielej krajine a pri mínusovej teplote (-2 °C).

„Z Trnavy pri Laborci popri prameni Slávička, okolo 200-metrovým stúpaním vyšli k ruinám v hmle ukrytého Vinianskeho hradu,“ priblížil zimnú turistiku A. Hasák.

K jazeru

Skúsený turista nám prezradil, že odtiaľ cez Vápenisko smerom na východ došli k Vinianskemu jazeru a po oddychovej pauze, žltou značkou pokračovali ďalej. Ešte krátke odbočenie z trasy do sedla pod Senderovom k pozostatkom pustovníckej sakrálnej stavby.

Z menšieho kostolíka sa zachovali nadzemné murované časti. Prvá správa o kostole sv. Kríža je z roku 1336, kde sa spomína ako miesto pustovníkov. Zostal po ňom aj názov kopca či svahu, Svätý kríž. Do záchrany zvyškov sakrálnej stavby sa pustili dobrovoľníci v roku 2012. Pamiatka bola v dezolátnom stave.

„Výlet sa skončil na Salaši v stredisku Medvedia hora pri zemplínskom mori,“ dodal na záver A. Hasák.

Ak chodíte tiež na výlety a objavujete krásne miesta, budeme radi, ak sa s našou redakciou podelíte o vaše zážitky. Kontaktovať nás môžete aj mailom> cholewova@global24.sk

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Krásny výhľad na Šíravu: Pod vrcholom aj zaujímavá zrúcanina kostolíka
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie