Rôzne

Kópia známej gotickej kaplnky v Michalovciach: Pozrite si výnimočný erb šľachticov, FOTO

V Michalovciach máme voľnú kópiu známej kaplnky. Vo veži je umiestnený zvon a nad vchodom sa vyníma erb rodiny spojenej s Michalovciami.

Ilustračný obrázok k článku Kópia známej gotickej kaplnky v Michalovciach: Pozrite si výnimočný erb šľachticov, FOTO
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Michalovská kaplnka patrí k významným pamiatkam architektúry. Mnohí návštevníci si ju fotia, aj keď len spoza železného oplotenia. Jej pompéznosť zachytávajú aj svadobní fotografi.

Čítajte tiež: Dôkaz, čoho všetkého sú schopní snúbenci z Michaloviec a okolia: Bláznivé svadobné fotky, ktoré stoja za to

Voľná kópia významnej gotickej kaplnky

Kaplnka na Hôrke (Hrádku) je považovaná za voľnú kópiu gotickej Kaplnky sv. Michala v Košiciach. S myšlienkou postaviť neogotickú kaplnku – rodinnú hrobku rodiny Sztárayovcov – prišiel gróf Anton Sztáray. Jej realizácie sa však už nedožil – zomrel iba niekoľko dní pred samotným začiatkom výstavby. Vedením stavebných prác, ktoré začali 2. septembra 1893, bol poverený Viliam Fröde, nemecký architekt a autor návrhu.

„Výstavbu teda financoval správca majetkov rodiny Sztárayovcov, resp. grófova manželka Františka Batthyány,“ informovala Rímskokatolícka farnosť Narodenia Pannej Márie. Kaplnka sv. Antona Paduánskeho na Hrádku bola dokončená a posvätená v roku 1898.

Čítajte tiež: Kaplnka na Hrádku na chvíľu odomkla svoje brány: O tejto malej tabuľke vie však málokto, FOTO

Erb rodiny Sztárayovcov

Vo veži je umiestnený zvon, ktorý ulial Ferencz Valser v Budapešti v roku 1894, a nad vchodom – v tympanóne – sa vyníma erb rodiny Sztárayovcov s vročením 1893. V kaplnke i pred ňou boli pochovávaní členovia rodiny a príbuzní. V blízkosti kaplnky sa nachádza Cintorín Červenej armády, rozsiahly židovský cintorín a dom, v ktorom žil a pracoval maliar Teodor Jozef Mousson (dnes tu sídli hvezdáreň).

Čítajte tiež: Moussonov dom má byť do konca roka opravený: Pozrite FOTO ako to zatiaľ vyzerá na Hrádku

Môže vás zaujímať:

Prvé fotky priamo z miesta: Kaplnka na Hrádku sa teší z novej podoby, zamieril k nej dav ľudí

Dočkala sa obnovy: Kaplnka na Hrádku sa už pýši novým vzhľadom

Na prvý pohľad tichá lokalia: Na Hrádku ale hovoria o kaskadérkych kúskoch a šialených jazdách, čo na to polícia?

Michalovská kaplnka, rodinná hrobka rodu Sztárayovcov
14
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie