Rôzne

Košická župa opraví v Michalovskom okrese dve cesty: O ktoré ide?

Košický samosprávny kraj (KSK) odovzdal v stredu (7. 8.) zhotoviteľom stavieb dve cesty v okrese Michalovce.

Ilustračný obrázok k článku Košická župa opraví v Michalovskom okrese dve cesty: O ktoré ide?
Zdroj: TASR

Po častiach zrekonštruuje úsek dlhý 49 kilometrov na ceste II/555 z Michaloviec do Kráľovského Chlmca, na ceste II/582 opraví úsek dlhý 7,62 kilometra medzi Michalovcami a Sobrancami. Informovala o tom hovorkyňa KSK Anna Činčárová.

Oprava nebude súvislá

Úsek na ceste II/555, ktorý prejde rekonštrukciou, sa začína v Michalovciach, prechádza Veľkými Kapušanmi a končí v Kráľovskom Chlmci. „Oprava nebude súvislá, ale realizovaná po úsekoch, ktoré sú v najhoršom stave,“ uviedla Činčárová s tým, že okrem samotnej cesty bude v rámci tohto projektu opravený aj most pri obci Stretava, zrekonštruuje sa 12 autobusových zastávok a pribudnú nové priechody pre chodcov s podsvietením. Pri Zemplínskej Širokej tiež pribudne merač rýchlosti a pri Pavlovciach nad Uhom meteostanica.

Ako ďalej informovala, práce by sa mali začať ešte v tomto roku obnovou krytu cesty a rekonštrukciou autobusovej zastávky pri Strednej odbornej škole technickej v Michalovciach. „Kraj chce ešte do začiatku zimy opraviť zastávku na križovatke s rázcestím v Čečehove aj zastávku v obci Zemplínska Široká. V ďalších prácach by mal zhotoviteľ pokračovať na budúci rok, pričom trvať by mali 24 mesiacov,“ dodala. Upozornila tiež, že rekonštrukciu budú realizovať za plnej premávky vždy v jednom jazdnom pruhu. Vodiči by preto mali rátať s čiastočnými dopravnými obmedzeniami.

Podľa Činčárovej slov sa práce realizujú vďaka financovaniu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške viac ako 3 841 000 eur, pričom priama finančná spoluúčasť kraja predstavuje takmer 200 000 eur.

Opravy na ceste II/582

Opravy na ceste II/582 sa dotknú obcí, respektíve rekreačných stredísk Michalovce, Trnava pri Laborci, Vinné, Kaluža, Kamenec, Klokočov, Paľkov, Kusín, Jovsa, Poruba pod Vihorlatom, Jasenov, Ruskovce a Sobrance. Zhotoviteľ by ich mal ukončiť do ôsmich mesiacov. Ako uviedla Činčárová, investície do projektu predstavujú takmer 1,4 milióna eur. Väčšinu sumy pokryjú eurofondy, ktoré naň Košický samosprávny kraj získal.

Súčasťou rekonštrukčných prác na tejto cestnej komunikácii majú byť podľa jej ďalších slov dobudovanie zvodidiel v niektorých častiach cesty a tiež vybudovanie, respektíve rekonštrukcia autobusových nástupíšť. Kraj sa popasuje aj s vodohospodárskymi problémami.

„V časti Vinianka, kde je cesta II/582 ohrozovaná prívalovými zrážkami a často ju zaplavuje, sa upraví odvodnenie. Okrem toho musíme korigovať kapacitu priepustu v obci Ruskovce, kde pri zvýšení prietoku potoka Lukavec pravidelne zaplavuje cestu,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

„Zemplínsku šíravu považujeme za turisticky mimoriadne atraktívnu, no v súčasnosti nedostatočne využitú rekreačnú oblasť. Máme s ňou veľké plány, chceme tu vybudovať promenádu a na rekreáciu poslúži aj cyklotrasa okolo vodnej nádrže. Cesta bez výtlkov a deformácií zvýši komfort nielen turistom, ale aj ľuďom, ktorí v tejto oblasti žijú celoročne,“ povedal k oprave cesty v okolí Šíravy Trnka.

Keď budete na Šírave, môžete si pochutnať aj na thajskej zmrzline či zemiakovej špirále, ktoré uvidíte v našom videu nižšie.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

Video: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie