Veronika Hunyadiová Správy

Košický kraj sa pripravuje na zimnú údržbu: V teréne bude viac strojov

Zimná sezóna sa v rámci údržby ciest začína už v novembri. Ako je na zimnú údržbu pripravená košická župa?

Ilustračný obrázok k článku Košický kraj sa pripravuje na zimnú údržbu: V teréne bude viac strojov
Zdroj: Mesto Žilina

Údržba ciest v zimnej sezóne sa oficiálne začína 1. novembra. V Košickom samosprávnom kraji (KSK) ju zabezpečuje Správa ciest KSK (SC). Košická župa je podľa vlastných slov na zimnú údržbu pripravená.

Pracovníci SC KSK budú aj v blížiacej sa zimnej sezóne v pohotovosti nonstop, 24 hodín denne, sedem dní v týždni. „Na zimnú sezónu sme pripravení, vynovili sme vozový park, ktorý je doplnený o štyri nové sypače aj stroje na prepravu materiálu. Počas októbra prebieha dopĺňanie zásob skladov posypovou soľou v objeme 1 730 ton a pribudne aj približne 5 000 ton inertného materiálu, ktorý znižuje šmykľavosť vozovky v prípade snehovej pokrývky. Počas zimy budeme materiál priebežne dokupovať, v závislosti od poveternostných podmienok,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Zimná údržba stojí župu v priemere 4,5 milióna eur, v závislosti od výkonov a poveternostných podmienok.

Príprava od leta

Zimnú údržbu v kraji bude zabezpečovať päť stredísk Správy ciest KSK, a to stredisko Košice-okolie, Michalovce, Rožňava, Spišská Nová Ves a Trebišov. Budú sa starať o 1 914 kilometrov ciest II. a III. triedy, ako aj 289 kilometrov ciest I. triedy v okresoch Michalovce, Rožňava, Trebišov a sčasti aj v okrese Košice – okolie.

Pre zimnú sezónu 2020/2021 je k dispozícii 70 sypačov s radlicami, 23 nakladačov, šesť nakladačov, 21 traktorov s radlicami, tri traktory so snehovými frézami a päť snehových fréz. Správa ciest KSK sa predzásobuje posypovými materiálmi už od leta.

„V lete sme začali s prípravou Operačného plánu zimnej údržby ciest KSK, v zmysle ktorého sa v zime postupuje. Prerokovaný bol so zástupcami polície, okresných úradov či hasičov. V pláne je zahrnutá údržba cestnej siete, ktorá je rozdelená do troch skupín, a to podľa poradia údržby v prípade zhoršených poveternostných podmienok,“ informoval riaditeľ Správy ciest KSK Anton Trišč.

Sneh už narobil problémy

Zimné výkony budú riadené z piatich dispečingov a vodiči budú vysielaní na zásahy zo štrnástich zimných pracovísk v kraji. Okrem toho, v Košiciach bude počas zimnej sezóny zriadený informačný dispečing ako služba pre médiá, verejnosť, políciu a záchranné zložky.

Aj napriek tomu, že zimná sezóna sa oficiálne začína 1. novembra, sneh už stihol potrápil cestárov. Minulý týždeň nasnežilo vo vyššie položených miestach Slovenského raja. Niekoľko dní boli zatvorené horské prechody Súľová a Úhorná, a to pre všetku dopravu. Dôvodom bol silný vietor, ťažký sneh a popadané stromy.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie