Správy

Kraj investuje do opravy ciest milióny eur. Ktoré cesty sa opravia?

Do konca roka má byť v Košickom kraji opravených 20 úsekov ciest celkovej dĺžke viac ako 19 kilometrov. Pozrite sa, aké rekonštrukcie župa chystá.

Ilustračný obrázok k článku Kraj investuje do opravy ciest milióny eur. Ktoré cesty sa opravia?
Zdroj: Dnes24.sk

Košický samosprávny kraj (KSK) začal v jeseni realizovať súvislé opravy ciest na vybraných úsekoch komunikácií II. a III. triedy. Do konca roka by malo byť opravených 20 úsekov v celkovej dĺžke viac ako 19 kilometrov, čo si z krajského rozpočtu vyžiada zhruba 1,4 milióna eur.

„V súvislých opravách budeme pokračovať aj v budúcom roku, kde máme alokovaných ďalších 1 600 000 eur,“ uviedol v pondelok predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Celoplošná oprava

Do zásobníka opráv zaradili cesty vo veľmi zlom technickom stave, ako aj na základe opakovaných podnetov od obyvateľov kraja. Stavebné práce bude zabezpečovať vysúťažený dodávateľ pre jednotlivé strediská Správy ciest KSK. Uzavreté sú preto štyri zmluvy, a to pre strediská správy ciest Košice-okolie, Rožňava, Spišská Nová Ves a spoločne pre Michalovce a Trebišov.

Technológia súvislých opráv ciest sa podľa kraja osvedčila aj v minulosti. „Hlavnou výhodou je, že cesty prejdú celoplošnou obnovou a nielen ‚plátaním‘ výtlkov. Ide o cesty, kde nie je poškodené podložie, no nerovnosti na povrchu už ohrozujú bezpečnosť cestnej premávky. Asfaltový koberec okrem iného zabezpečí plynulú a bezpečnú jazdu, keďže sa dokáže prispôsobiť terénu aj napojeniam na miestne komunikácie,“ konštatoval Trnka.

Ešte tento rok

Ešte v tomto roku KSK začne s obnovou cesty v intravilánoch obcí Rankovce, Hrašovík, Vyšný Klátov či Kecerovce. Ťažké mechanizmy sa presunú aj na Zemplín, kde prejde opravou cesta na Vrbovskej ulici v Michalovciach, úsek od križovatky s II/555 do obce Bajany či cesta od Malého Horeša po Kráľovský Chlmec.

Ďalej ide o úseky v obci Slovinky, Krásnohorské Podhradie v smere na Paču, od Dlhej Vsi po hranicu s Maďarskom, cesta v Margecanoch po križovatku s cestou III/3278 či úsek od železničného priecestia v Čani po križovatku v smere na Gyňov. „Stavebné práce sa budú realizovať za čiastočného obmedzenia cestnej premávky, teda vždy v jednom jazdnom pruhu. Ich rýchlosť bude závisieť od aktuálnych poveternostných podmienok,“ uviedol Úrad KSK.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie