Veronika Ondo-Cholewová Od Vás

Michalovská hvezdáreň informuje: Úkaz, ktorý nastáva asi len 13-krát za storočie

Čaká nás jedinečný astronomický úkaz, ktorý nastáva asi len 13-krát za storočie. Budete sa dať sledovať aj v našom meste?

Ilustračný obrázok k článku Michalovská hvezdáreň informuje: Úkaz, ktorý nastáva asi len 13-krát za storočie
Zdroj: TASR

Tento rok nastane 11. 11. 2019 zaujímavý a pomerne vzácny úkaz – prechod planéty Merkúr popred kotúč Slnka. Prechody Merkúra totiž nastávajú 13 či 14-krát za storočie.

Na Martina

Ako informovala michalovská hvezdáreň, spomínané úkazy môžu nastať v máji alebo v novembri, pričom novembrové prechody sa opakujú v 7, 13 či 33-ročných intervaloch, zatiaľ čo májové len v 13 či 33-ročných intervaloch.

Uhlový priemer Merkúra je pri prechode popred disk Slnka 10“ – 12“ , t.j. 180 – 150 x menej ako uhlový priemer Slnka a 5 – 6 x menej ako uhlový rozmer Venuše. Závisí to od toho, či je Merkúr v perihéliu, alebo aféliu. Prechod Merkúra môže trvať až okolo 8 hodín.

Michalovská hvezdáreň zverejnila, že na „Martina“ v tomto roku bude celý tento úkaz pozorovateľný len z Južnej Ameriky a z východného pobrežia Severnej Ameriky a kúsočku západnej Afriky. Z Európy a Afriky bude pozorovateľná len časť úkazu pre západom Slnka. Slovensko sa nachádza v oblasti, kde budeme môcť pozorovať len prvú polovicu úkazu. Časy celého priebehu uvádzame v čase SEČ:

V Michalovciach?

  • T1 – vonkajší kontakt s okrajom disku Slnka 13:35 hod.
  • T2 – vnútorný kontakt s okrajom disku Slnka 13:37 hod.
  • Tm – Merkúr v strede disku Slnka 16:20 hod.
  • T3 – vnútorný kontakt s okrajom disku Slnka 19:02 hod.
  • T4 – vonkajší kontakt s okrajom disku Slnka 19:04 hod.

„Ako je znázornené v tabuľke, u nás sa nedočkáme ani okamihu, kedy bude Merkúr v strede kotúča Slnka, pretože v Michalovciach Slnko v tento deň zapadá už o 15:57 SEČ. Celý úkaz sa odohrá nízko (menej než 17 stupňov) nad juho-juhozápadným až juhozápadným obzorom,“ informoval Zdeněk Komárek, astronóm a odborný pracovník hvezdárne v Michalovciach.

Pozorovať sa tento úkaz dá len ďalekohľadom a to buď projekciou Slnka na papier za ďalekohľadom, alebo so slnečným filtrom cez ďalekohľad priamo. Zväčšenie treba aspoň 100-násobné. Samozrejme je nutné si nájsť miesto s nerušeným výhľadom na juhozápad.

Pozrite si vo videu nižšie čiastočné zatmenie Mesiaca.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM