Rôzne

Michalovská lekárka radí: Nepodceňujte preventívne prehliadky!

Absolvovali ste v posledných dvoch rokoch preventívnu prehliadku? Ak nie, je najvyšší čas!

Ilustračný obrázok k článku Michalovská lekárka radí: Nepodceňujte preventívne prehliadky!
Zdroj: TASR

Katarína Varechová, všeobecná lekárka pre dospelých Nemocnice Svet zdravia Michalovce, pripravila dôležité rady, ktoré sa týkajú preventívnych prehliadok.

„Preventívna prehliadka neinformuje len o vašom aktuálnom zdraví, ale je tiež ukazovateľom toho, čo treba zlepšiť, aby ste si ho zachovali. V prípade zachytenia doposiaľ skrytých ochorení, predstavuje možnosť včas a účinne ich riešiť,“ prezradila pre web nemocnice Katarína Varechová.

Bohužiaľ, miera účasti pacientov na preventívnych prehliadkach je veľmi nízka.

Súčasťou preventívnej prehliadky sú okrem celkového fyzikálneho vyšetrenia aj krvné testy, ktoré zahŕňajú:

  • vyšetrenie sedimentácie červených krviniek,
  • krvný obraz a diferenciálny krvný obraz,
  • glukózu nalačno,
  • kreatinín ako ukazovateľ funkcie obličiek a ALT ako najcitlivejší marker funkcie pečene

„Ďalšia náplň krvných testov sa odvíja od vášho veku a pridružených ochorení,“ dodáva Varechová.

Doktor zmeria vašu hmotnosť, výšku a krvný tlak. Nezabudne sa ani na moč. Kontrolou prejde aj očkovanie proti tetanu a záškrtu. Práve spomínané očkovania sú povinné a preočkúva sa v intervale 10–15 rokov.

U pacientov nad 40 rokov sa vyhodnocuje: hladina cholesterolu a triglyceridov, ekg. záznam, v závislosti od poisťovne sa doplní aj test na okultné (skryté) krvácanie zo stolice, ktorý je súčasťou národného skríningu karcinómu hrubého čreva.

„V rámci skríningu karcinómu prostaty sa u mužov nad 40 rokov, tiež v závislosti od poisťovne, dopĺňa aj urologické vyšetrenie,“ informuje Katarína Varechová, všeobecná lekárka pre dospelých Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Ženy by nemali zabudnúť, že v každom veku je súčasťou prehliadky aj prehliadka u gynekológa. „Samozrejmou, k prehliadke patrí aj následný pohovor o vašej aktuálnej zdravotnej, ale aj súčasnej životnej situácii,“ dodáva Varechová.

Kedy nie je možné absolvovať preventívnu prehliadku?

V niektorých prípadoch však preventívnu prehliadku nie je možné absolvovať. Jedná sa hlavne o prípady, kedy máte infekčné alebo iné akútne ochorenie.

Je vhodné, aby ste bezprostredne, resp. 1–2 dni pred preventívnou prehliadkou:

  • neabsolvovali výraznú nárazovú fyzickú záťaž (napríklad náročnú vysokohorskú túru, oslavu spojenú s deficitom spánku, veľmi vyčerpávajúcu prácu a pod.)
  • takisto sa odporúča večer pred odberom nekonzumovať ťažké jedlá a alkohol

„Všetky uvedené aktivity môžu viesť u niektorých jedincov k skresleniu laboratórnych výsledkov,“ informuje lekárka Katarína Varechová.

Syndróm bieleho plášťa

„Vzhľadom na to, že pri meraní krvného tlaku v ambulancii sa často vyskytuje tzv. syndróm bieleho plášťa, teda situačné zvýšenie krvného tlaku pri návšteve lekára. Ak máte doma tlakomer, je vhodné odmerať si ho ešte pred prehliadkou niekoľkokrát v pokoji v domácich podmienkach. Pokyny na správne meranie krvného tlaku sú súčasťou návodu na použitie na každom tlakomery,“ povedala pre web nemocnice všeobecná lekárka pre dospelých Katarína Varechová.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie