Rôzne

Michalovská lekárka radí: TAKTO si odstránite prisatého kliešťa

Sezóna kliešťov je tu. Nepríjemnú "spoločnosť" si môžeme priniesť z lesa, no môže si nás nájsť aj v záhrade.

Ilustračný obrázok k článku Michalovská lekárka radí: TAKTO si odstránite prisatého kliešťa
Zdroj: TASR

Jedným zo základných pravidiel je vyhýbanie sa vysokej tráve. Samozrejme by sme nemali zabúdať na repelent a pri pohybe v prírode si obliecť dlhé nohavice.

Dôkladná kontrola

Po príchode domov sa vyzlečieme, vytrasieme oblečenie a nasleduje kontrola celého tela.

„Kliešte sa radi prisávajú napr. v slabinách, pod pazuchami, u mužov aj na pohlavných orgánoch, u žien na hrudníku, u oboch pohlaví sú to tiež stehná a ramená. Prekontrolovať treba aj pokožku hlavy,“ informuje michalovská nemocnica.

Pohotovosti a urgentné príjmy sú často zahltené ľuďmi, ktorí si nevedia alebo sa boja vybrať si kliešťa.

„V mesiaci máj v Nemocnici Svet zdravia Michalovce bolo na urgentnom príjme prijatých takmer 30 pacientov. Samozrejme, sú situácie, kedy je pomoc lekára od začiatku na mieste – napríklad vybratie kliešťa v okolí oka alebo na inom chúlostivom mieste; prípadne, ak pacient žije sám, a kliešť je na ťažko dostupnom mieste. Inak sa ale netreba báť a prisatého kliešťa po dezinfekcii možno vybrať pokojne doma. Aj keď na internete alebo u susedov nájdete množstvo rôznych zaručených receptov, ako kliešťa vybrať, aktuálne sa v odborných kruhoch odporúča použiť pinzetu a vytiahnuť ho drobnými kývavými pohybmi. V lekárni sú tiež dostupné špeciálne karty na jeho odstránenie,“ píše Katarína Varechová, všeobecná lekárka pre dospelých Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Môže sa stať, že sa nám podarí oddeliť iba časť kliešťa. V tom prípade sa jeho zvyšok môžeme pokúsiť vybrať sterilnou ihlou. Zasiahnuté miesto by sme mali po vybratí ešte raz dezinfikovať a sledovať prípadné začervenanie.

„Ľahké sčervenanie pokožky okolo miesta vpichu do cca 1–2 cm a jeho svrbenie, ktoré zmizne do niekoľkých dní, nie je závažné. Ak sa však výrazné a bolestivé začervenanie zjaví do 48 – 72 hodín, došlo k tzv. sekundárnej infekcii ranky, teda že sa tam prostredníctvom kliešťa zaniesli rôzne choroboplodné zárodky. Vtedy sú často na mieste aj celkové antibiotiká, v tomto prípade treba navštíviť lekára,“ dodáva Katarína Varechová.

Pozor na príznaky

Podľa všeobecnej lekárky je vhodné miesto prisatia sledovať v priebehu približne 2–3 týždňov. Ak sa s odstupom času vyskytne kruhovité začervenanie okolia prisatia väčšieho priemeru, nesvrbí ani nebolí, prípadne má tendenciu sa rozširovať, treba navštíviť svojho všeobecného lekára.

„Najmä u detí sa tiež môže v tomto štádiu môže vyskytnúť, najčastejšie na ušnici, sýtočervený alebo modročervený uzlík, ktorý nebolí a nesvrbí, tzv. boréliový lymfocytóm. Je tiež prejavom prvej fázy boreliózy a je potrebná antibiotická liečba,“ dodáva pre web nemocnice všeobecná lekárka pre dospelých Katarína Varechová.

Takisto treba sledovať svoj celkový zdravotný stav. V prípade chrípkových príznakov, ako je horúčka, bolesti hlavy, kĺbov a svalov, treba navštíviť lekára.

„Vyšetrovať protilátky proti lymskej borelióze nemá zmysel v období do 4–6 týždňoch po prisatí, ani ak sa vyskytne začervenanie svedčiace pre prvé štádium lymskej boreliózy – vtedy je potrebné podať antibiotiká v správnej dávke a dostatočne dlhom čase. Ani po antiobotickej liečbe nie je sledovanie protilátok potrebné, pretože pretrvávajú dlhodobo a nesvedčia o imunite,“ dodáva michalovská lekárka.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie