Rôzne

Michalovská študentka Slávka: Stala sa absolútnou víťazkou celoslovenskej literárnej súťaže!

Naozaj krásny úspech! Slávka Jalčová z Obchodnej akadémie v Michalovciach je absolútnym víťazom 4. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže Slovo.

Ilustračný obrázok k článku Michalovská študentka Slávka: Stala sa absolútnou víťazkou celoslovenskej literárnej súťaže!
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Spomínaná súťaž Slovo je určená žiakom základných a stredných škôl. Slávka Jalčová súťažila poviedkou Časovlak pod umeleckým menom Lily Tomson a na stredajšom vyhodnotení v Bratislave si prevzala cenu za prvé miesto v prozaickej kategórii stredoškolákov. Celkové víťazstvo jej umožňuje vydať literárne dielo vo vydavateľstve Orbis Pictus Istropolitana, ktoré tradičnú súťaž organizuje.

Za Slávkou na druhom mieste skončila Silvia Benková (Bilingválne gymnázium Žilina) a tretia Kristína Kobolková (Gymnázium Klokočov). Cenu verejnosti získala Alexandra Bobotová (Gymnázium Ladislava Novomeského Senica).

Spomedzi stredoškolákov si v kategórii poézia prvú cenu prevzala Barbora Langová (ZUŠ Jána Melkoviča Stará Ľubovňa), druhá je Terézia Pašková (Bilingválne gymnázium Žilina) a tretí Nikolas Šporer (Gymnázium Topoľčany), ktorý získal aj cenu verejnosti.

V próze žiakov druhého stupňa ZŠ zvíťazila Ema Madziová (Gymnázium osemročné Partizánske) pred Emou Demčákovou (Evanjelické kolegiálne gymnázium Prešov) a Matúšom Dubjelom (ZUŠ Jána Melkoviča Stará Ľubovňa). Cenu verejnosti si prevzala Sára Nemcová (ZŠ Kataríny Bruderovej Chorvátsky Grob).

Prví dvaja v kategórii poézia žiakov druhého stupňa ZŠ – Ema Jeleňová a Marek Šlosár – sú zo ZUŠ Jána Melkoviča v Starej Ľubovni, tretia je Lucia Kányová (Gymnázium Jána Hollého Trnava). Cena verejnosti patrí Valike Paštrnákovej (ZUŠ Kataríny Bruderovej Chorvátsky Grob).

Najmladší súťažiaci z prvého stupňa ZŠ mali iba prozaickú kategóriu. V nej sa z víťazstva tešila Simona Pilinská (ZŠ Poľný Kesov), druhá skončila Lucia Goliášová (Evanjelická ZŠ Prešov), ktorá získala aj cenu verejnosti, a tretia Zuzana Ličáková (Katolícka spojená škola svätého Mikuláša Prešov).

Zo súčasnej spoločnosti aj sci-fi

„Je jedno, aké miesto ste získali, všetci ste na sľubnom začiatku. Viaceré poviedky mali zaujímavé témy zo súčasnej spoločnosti, aj sci-fi. Sú ambíciou do budúcnosti, niektoré aj s vyzretým rukopisom,“ prihovoril sa oceneným porotca za prózu, spisovateľ Peter Juščák.

Básnik Erik Ondrejička im pripomenul, aby pamätali, že je to súťaž v písaní poézie a nie básničiek. „Ocenené práce vykazujú záblesky kvality. Je tu poézia personifikovaná, abstraktná, antologická, a nie lapidárna,“ skonštatoval. Organizátori zároveň vyhlásili piaty ročník súťaže v tvorivom písaní, ktorá bude na tému „Keby som mal krídla“.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

Vo videu nižšie si pozrite lokalitu, ktorú čitatelia zvolili za naj na bývanie v Michalovciach.

Foto: ilustračné

Video: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie