Ilustračný obrázok k článku Michalovská trénerka pole dance: Stretávame sa aj s predsudkami, vznikajú z nevedomosti
10
Galéria
Zdroj: Archív štúdia FLY-HI POLE

Michalovská trénerka pole dance: Stretávame sa aj s predsudkami, vznikajú z nevedomosti

Vedeli ste, že pole dance sa trénuje aj v Michalovciach? A to pod vedením Natálie Butalovej, s ktorou vám prinášame zaujímavý rozhovor.

Veronika Ondo-Cholewová Iné športy
Veronika Ondo-Cholewová Iné športy

Michalovská trénerka pole dance: Stretávame sa aj s predsudkami, vznikajú z nevedomosti

Vedeli ste, že pole dance sa trénuje aj v Michalovciach? A to pod vedením Natálie Butalovej, s ktorou vám prinášame zaujímavý rozhovor.

Ilustračný obrázok k článku Michalovská trénerka pole dance: Stretávame sa aj s predsudkami, vznikajú z nevedomosti
10
Galéria
Zdroj: Archív štúdia FLY-HI POLE

Natália Butalová miluje tanec už od malička. Postupne si však zamilovala pole dance, čiže tanec pri tyči a v Michalovciach ho dokonca trénuje vo svojom štúdiu FLY-HI POLE. Ide o spojenie tanca so športom a hoci mnohých láka, stále sa ostýchajú vyskúšať ho. Chcete sa o pole dance dozvedieť viac? Prečítajte si rozhovor s touto michalovskou trénerkou.

Ako ste sa dostali k takému nevšednému športu?

Na pole dance som náhodou natrafila v televízií ešte v čase, keď som chodila na základnú školu. Pamätám si, že ma hneď zaujal a to najmä kvôli svojej extravagancii. Aktívne som po ňom začala pátrať až na vysokej škole. Najskôr som za pole dancom dochádzala do Košíc. Túžila som napredovať a byť v tom dobrá.

Práve preto som si krátko na to kúpila tyč domov, ktorú mi môj otec veľmi ochotne pomáhal namontovať v mojej izbe. Už vtedy som vedela, že sa tomu budem dlhodobo venovať a to najmä vďaka podpore mojich rodičov. Neskôr som začala navštevovať štúdio v meste mojej vysokej školy. Tam som sa pole dance venovala minimálne tri roky. Počas pôsobenia v tomto štúdiu som bola na svojich prvých vystúpeniach a taktiež na prvej súťaži.

Vysvetlite na úvod naším čitateľom, čo je to pole dance?

Pole dance je moderná športovo tanečná disciplína, ktorá v sebe kombinuje prvky gymnastiky, baletu, akrobacie, moderného tanca a mnohých ďalších tanečných štýlov. Podstatou pole dance je to, že sa precvičuje na vertikálnej tyči. Tento typ pohybu posilňuje a spevňuje svaly celého tela a prehlbuje flexibilitu.

Po celom svete sa mu venuje množstvo tanečníkov a športovcov. Každý jednotlivec vníma pole dance ináč, práve preto je veľmi rozmanitý. Existuje viacero druhov tohto športu, ako napríklad pole sport, pole art, pole exotic, pole fitness, pole double atď.

A aké športy ste robili predtým než ste začali s pole dance?

Vždy som mala blízko k športu a tancu. Nebola som však vrcholová športovkyňa. Venovala som sa rock n rollu a od základnej až po výšku som navštevovala rôzne krúžky ako basketbal, beh či aerobik. To, že som sa v minulosti venovala športu vnímam ako výhodu pri vlastnom tréningu, no zo svojich trénerských skúsenosti už viem, že to či ste sa v minulosti venovali nejakému športu nepredurčuje váš úspech v pole dance.

Ide skôr o sústredený tréning a predovšetkým vôľu. Krása pole dance spočíva v tom, že je vhodný aj pre úplných začiatočníkov, ba dokonca aj pre tých, ktorí sa považujú za športové drevá. Je to šport vhodný pre všetkých a tí, ktorí naozaj chcú sa dostanú ďaleko.

Čo pre vás znamená pole dance?

Na túto tému by som písala eseje. Pre mňa je pole dance niečo, čo mi pomáha cítiť sa jednoducho dobre. Je to pre mňa skvelý spôsob, ako kreatívne využiť svoju energiu. Pomáha mi odreagovať sa a po tréningu sa vždy cítim zrelaxovaná. Taktiež to vnímam ako niečo, čo posilňuje telo a ducha.

Vďaka pole dance príde človek na to, že dokáže viac než si myslel, dokonca až veci, ktoré považoval za nemožné. Predstavte si, čo to spraví s vašim sebavedomím. Vďaka pole dance som sa naučila prekonávať a nadobudla som schopnosť cítiť sa komfortne v nekomfortných podmienkach (ako v prípade mnohých pole dance pozícií na tyči ). To všetko mi veľmi pomáha aj ďalších sférach života. Pole dance mi dodáva pocit výnimočnosti. Je to jednoducho nenormálne dobrá vec.

Ako sa dostal pole dance do Michaloviec?

Pole dance sa do Michaloviec dostal prostredníctvom spomínaného pole dance štúdia, ktoré som otvorila vo februári roku 2017. Vnímam Michalovce ako mesto, ktoré má potenciál pre rozvoj tohto výnimočného športu. Ďalším dôvodom bolo, že som chcela, aby štúdio bolo dostupné pre ľudí z okolitých miest. Vďaka tomu štúdio navštevujú ľudia z Humenného, Vranova, Sečoviec, Sobraniec , Trebišova, Kráľovského Chlmca a dokonca aj zo Sniny.

Koľko ľudí trénujete?

Počet pole dancerov sa samozrejme stále mení. Z dlhodobého hľadiska rastie. V štúdiu máme pole dancerov, ktorý naše štúdio navštevujú už dva roky v kuse. Na hodinách nikdy nie je viac než 6 pole dancerov, tréningy tak nie sú zbytočne preplnené. Bodaj by nás bolo stále viac a viac.

Myslíte si, že je to šport iba pre ženy?

Pole dance nediskriminuje. Aj v našom štúdiu sa mu tešia obe pohlavia a taktiež všetky vekové, váhové a výškové kategórie. Obe pohlavia si v rámci tréningu vyžadujú odlišný prístup. To isté platí aj v prípade rôznych vekových kategórii. Páči sa mi to, že každý vníma pole dance iným spôsobom a, že každý jednotlivec dokáže vložiť do pole dance to svoje, či už ide o ladnosť, flexibilitu, plynulosť, silové prvky, či bláznivé akrobacie.

Máte za sebou už aj nejaké súťaže, či iné úspechy?

V rámci pole dancu som sa zatiaľ zúčastnila na troch súťažiach, dvakrát majstrovstvách v rámci Slovenska a raz to bol Liptov orient festival. Získali sme ocenenia a medaile a taktiež aj cenné skúsenosti.

Najbližšie sa s jednou mojou zverenkyňou, ktorá je aktuálna majsterka pole art v kategórií Masters 40+, chystáme do Barcelony na súťaž Pole Arnold Spain. Súťaž sa koná koncom septembra. Chystáme sa získať z toho čo najviac a poriadne si to užiť. Držte nám palce.

Čo by ste ešte chceli dosiahnuť v rámci tohto športu?

Jedným z mojich najdôle­žitejších a základných cieľov je inšpirovať okolie a jednotlivcov k aktivite v rámci pole dance. Chcem ich inšpirovať k tomu, aby prišli na svoju prvú hodinu aj napriek rôznym obavám, aby tak mohli naplniť svoje tanečné či športové ambície.

Chcem ich viesť napríklad k tomu, aby vystupovali pred divákmi aby chodili na súťaže, alebo si tancovali len tak pre seba pre radosť. Som rada, že sa mi to darí, už teraz so mnou chodia moje zverenkyne na vystúpenia a na súťaže. Dúfam, že v budúcnosti sa ich počet zvýši. Som vďačná, že mi pomáhajú šíriť povedomie o tomto výnimočnom športe.

Ako vníma tento šport vaše okolie, stretávate sa možno aj s predsudkami?

Pravdaže, ja a rovnako aj moje zverenkyne sa stretávame s pozitívnymi a aj negatívnymi reakciami. Sústreďujeme sa na tie pozitívne a sme za ne vďačné. Vieme, že predsudky vznikajú z nevedomosti aj z nedostatku informácií o tomto športe, preto nás žiadnym spôsobom neobmedzujú a nebrzdia v tom čo robíme. „Pole dancujeme“ si svoje a vždy veľmi rady zodpovieme na otázky, ktoré naše okolie zaujímajú.

Pozrite si aj fotografie v priloženej galérii.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

Natália Butalová v našom meste trénuje pole dance
10
Galéria
Zdroj: Archív štúdia FLY-HI POLE
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín