Mnohí Michalovčania o ňom netušia: Múr budovy v centre ukrýva trezor, FOTO

Chodíme popri ňom doslova denne, no viete o ňom? Historická budova v centre Michaloviec sa môže pochváliť naozaj zaujímavým trezorom.

Možno ste si ho doposiaľ nevšimli ani vy. Trezor, ktorý stále môžete vidieť na jeho pôvodnom mieste. Pre jeho výnimočnosť sa ho nesnažili na múre historickej budovy zakryť. Súvisí totiž s históriu Bankového paláca v Michalovciach.

Bankový palác

Trezor sa nachádza na rohu budovy Zemplínskeho osvetového strediska. Zbadáte ho len ako obrysy v tvare železného obdĺžnika. Ide o pôvodné miesto trezora umiestneného priamo na vonkajšej stene, ktoré súvisí s históriou tejto budovy. Tá sa v našom meste sa považuje za jednu z najkrajších pamiatok a stojí tu už viac ako storočie.

Niekdajší Bankový palác Michalovskej obchodnej a úverovej banky bol vybudovaný v roku 1911 na vtedajšom Deákovom námestí v secesnom štýle. A to s drobnými historizujúcimi výjavmi na fasáde, ako plastiky včiel, remeselníkov, hospodárov a lodníkov na priečelí, ktoré mali symbolizovať pracovitosť a úle zas sporivosť.

Trezor na rohu Zemplínskeho osvetového strediska v Michalovciach.
Trezor na rohu Zemplínskeho osvetového strediska v Michalovciach. / Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Zabudovaný trezor

Na prízemí objektu v minulosti takmer nepretržite sídlila banka. A práve o tom svedčí malý vonkajší trezor, ktorý je vpredu zabudovaný do steny. Neskoršie snahy obnoviť ho neboli úspešné. Vraj išlo o prvý takto zabudovaný trezor na Slovensku.

Okrem banky tu boli kedysi aj iné priestory, ako obchodíky a drobné prevádzky s rozličnými službami. Na poschodí boli zas ambulancie, kancelárie právnikov a bytové priestory. Dnes sa tam okrem osvetového strediska nachádzajú aj iné prevádzky, kaviareň, či redakcia.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Michaloviec a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame