Veronika Ondo-Cholewová Kultúra

Múzeum na Zemplíne vám vyčarí úsmev, predmetov sa budete chcieť dotknúť

Na Zemplíne múzeum nabáda návštevníkov dotknúť sa výstavy. Prináša fantáziu, úsmev a niečo z kusov kovového šrotu.

Ilustračný obrázok k článku Múzeum na Zemplíne vám vyčarí úsmev, predmetov sa budete chcieť dotknúť

Len kúsok od Michaloviec môžete navštíviť Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, ktoré pripravilo pre návštevníkov samostatnú výstavu s názvom Sochy/obrazy od autora Milana Lukáča.

Umelec tvorí aj z dreva a zo šrotu, diela pôsobia neraz surrealisticky. Najčastejšie však robí objekty kombinované z rôznych materiálov, najmä kusov kovového šrotu.

Vyčarí vám úsmev

„Autor dokáže svojimi sochami a maľbami prekvapiť a zároveň potešiť. Pospája často nájdené veci do kompozície, ktorá vyčarí úsmev, ale aj prinúti spomaliť a porozmýšľať. Aj tomu najhrdzavejšiemu železu dokáže pomocou rydla, lopaty, klincov a skrutiek vdýchnuť ľahkosť komára, múdrosť sovy či majestátnosť kráľa,“ priblížila Xénia Bajuszová z trebišovské­ho múzea.

Jeho kompozície podľa nej nabádajú diváka dotknúť sa ich, aby sa im otvorili dvere do nepoznaného sveta. Prináša im ho samotný autor svojou fantáziou. Tento umelec má svoj pevný a výrazný výtvarný program, ktorým cieľavedome putuje po originálnej ceste. Nesie v sebe pamäť európskeho sochárstva, ale vždy sa snaží o individuálny prejav.

Vystavoval aj v zahraničí

Autor výtvarných diel pochádza z Bojníc a od roku 1990 pedagogicky pôsobí na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Autor za svoju tvorbu získal množstvo rôznych ocenení, zúčastnil sa početných individuálnych aj kolektívnych výstav a umeleckých sympózií doma i v zahraničí. Je autorom niekoľkých významných sochárskych pamätníkov ako napríklad pamätníka Imricha Weinera-Kráľa v Považskej Bystrici.

Jeho diela sme mohli nájsť na viacerých výstavách, napríklad v Mánes – Art Prague, v OHO – Gallery Oberwart v Rakúsku, ale aj v Slovenskom inštitúte v Budapešti či v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne a na ďalších miestach,“ dodala na záver Bajuszová s tým, že výstava potrvá v Trebišove do 22. marca.

Tvoríte niečo zaujímavé alebo ste profesionálny umelec? Ozvite sa nám na cholewova@global24.sk .

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Pozrite si nižšie vo fotogalérii aj Michalovčana Petra Králika a jeho diela.

V OBRAZOCH: Michalovčan Peter Králik a jeho diela
4
Galéria

Hl. foto: archív NBS MMM Kremnica

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie