Ilustračný obrázok k článku NAKA zasahovala v michalovskej obci: V rodinnom dome bolo rušno, FOTO
5
Galéria

NAKA zasahovala v michalovskej obci: V rodinnom dome bolo rušno, FOTO

V obci pri Michalovciach zasahovala Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru (NAKA).

Krimi
Krimi

NAKA zasahovala v michalovskej obci: V rodinnom dome bolo rušno, FOTO

V obci pri Michalovciach zasahovala Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru (NAKA).

Ilustračný obrázok k článku NAKA zasahovala v michalovskej obci: V rodinnom dome bolo rušno, FOTO
5
Galéria

Vo Vrbnici bolo rušno. Zasahovala tam NAKA. Policajná akcie NOBEL priniesla výsledky. Polícia SR zverejnila, že v prípade policajnej akcie NOBEL vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry už obvinil Košičana Mariána F. (46). Obvinený je zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a zločinu poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva.

Munície z lesa

Obvinený mal podľa zistení vyšetrovateľa nebezpečnú zábavu. V lese mal vyhľadávať nevybuchnutú muníciu z 2. svetovej vojny. Muníciu mal delaborovať a výbušnú látku z nej použiť na svojpomocnú výrobu výbušnín. Vyrobené výbušniny mal následne iniciovať v lesnom poraste a výbuchy nahrávať. Videá s výsledkami detonácie mal publikovať na internete.

Výbušniny boli schované v lese a nebezpečné veci mal ukryté aj doma. Policajti preto nič nepodcenili a prehľadali viaceré miesta vrátane bytu na Ulici Kpt. Jaroša na košickom sídlisku Dargovských hrdinov a rodinného domu v obci Vrbnica (okres Michalovce).

Spolu s národnou kriminálnou agentúrou sa do akcie zapojili aj kriminalistickí technici z Polícia SR – Košický kraj, pyrotechnik s chemikom z kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru, príslušníci košického pohotovostného policajného útvaru, ale aj poriadkoví policajti, či psovod z okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach.

Prehliadky nehnuteľností

„Pri prehliadkach viacerých nehnuteľností sme okrem iného zaistili väčšie množstvo rôznych druhov chemických látok, potrebných na výrobu výbušnín, ale aj neznáme chemické látky, ktoré skúmame v našich laboratóriách,“ polícia dodadala, že ďalej TNT, Danubit, pyrotechnické zápalničky, trecí zapaľovač a rozobraté strelivo.

„Taktiež výbušku V10 a dymovničku, delostreleckú mínu, časti a stabilizátory delostreleckých mín a pomôcky na ich delaboráciu. Zaistili sme tiež zápisníky s poznámkami, ale aj fotoaparát, výpočtovú techniku a množstvo pamäťových médií,“ zverejnili muži zákona.

Z druhej svetovej vojny

V lesnom poraste policajti zaistili 10 nevybuchnutých delostreleckých mín z 2. Svetovej vojny, ktoré po zadokumentovaní policajný pyrotechnik na mieste znehodnotil. Zaistené stopy budú skúmať kriminalistickí experti.

„Naši znalci z kriminalistického a expertízneho ústavu predbežným skúmaním zistili, že v prípade zaistených trhavín ide o Danubit 1, teda priemyselnú banskú skalnú trhavinu, určenú pre trhacie práce na povrchu i v podzemí. Pre úplnosť TNT je výbušninou a patrí medzi takzvané brizantné trhaviny,“ polícia dodala, že medzi zaistenými chemikáliami identifikovali aj dusičnan amónny, vápenný a sodný, ktoré sú zaradené medzi prekurzory na výrobu výbušnín.

Podľa policajných informácií vyšetrovateľ podal prokurátorovi podnet na väzobné stíhanie obvineného.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Razia aj vo Vrbnici (okres Michalovce)
5
Galéria

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín