Ondrej Petričko Rôzne

Návštevníci Šíravy sú prekvapení z čistoty vody: Taká v slovenskom mori už dávno nebola

Priezračná voda na Zemplínskej šírave príjemne prekvapila aj pravidelných návštevníkov tejto obľúbenej priehrady. Jej čistota potešila aj hygienikov, ktorí budú počas sezóny v pravidelných intervaloch odoberať vzorky vody.

Ilustračný obrázok k článku Návštevníci Šíravy sú prekvapení z čistoty vody: Taká v slovenskom mori už dávno nebola
Foto: Ondrej Petričko / Zdroj: Dnes24.sk

Priezračná, čistá, výborná, osviežujúca. Taká je podľa návštevníkov voda v Zemplínskej šírave. Superlatívmi nešetria hlavne pravidelní návštevníci, ktorí vedia porovnať čistotu vody v priebehu uplynulých rokov. „Chodíme tu počas sezóny veľmi často a preto vieme porovnať. Už minulý rok som hovoril, že voda je veľmi čistá, že takú som dávno nezažil. Tento rok je to tiež výborné,“ povedal Martin.

Aj ďalšia návštevníčka netajila spokojnosť. „V Šírave sa kúpeme radi. Reči o tom, že je špinavá šíria podľa mňa tí, ktorí tu už dávno neboli. Inak by videli, že voda je naozaj čistá,“ zhodnotila Barbora.

Prvé rozbory dopadli na jednotku

Slová rekreantov potvrdzuje aj regionálna hygienička Jana Stašková. „Musím povedať, že voda na Zemplínskej šírave je vizuálne v poriadku. Podľa mňa je pekná, priehľadná a čistá a potvrdili to aj mnohí návštevníci. Boli prekvapení z jej čistoty, ktorú niekoľko rokov nezažili,“ povedala doktorka.

Prvé rozbory majú hygienici už za sebou. Aké výsledky priniesli? „Výsledky prvých rozborov z bazénov, ako aj z prírodných kúpalísk sú vyhovujúce. Na základe toho sme mohli súhlasiť so zahájením letnej turistickej sezóny 2013.“

Čistotu vody budú kontrolovať pravidelne

Vodné plochy a bazény budú pod drobnohľadom hygienikov celú sezónu. „Vodu v bazénoch budeme vyšetrovať jedenkrát mesačne, vodu na prírodných kúpaliskách raz za dva týždne v pravidelných intervaloch. Výsledky budeme zverejňovať na našej stránke aj na portáli Úradu verejného zdravotníctva,“ dodala Stašková.

Vo vode skúmajú hygienici biologické (chlorofyl, cyanobaktérie) a mikrobiologické (baktérie) ukazovatele. „Sledujeme aj ďalšie ukazovatele ako teplotu, filter na povrchu a či sa niekde nevyskytuje pena.“

Nevyhovujúce podmienky môže pripraviť príroda, ale aj samotní rekreanti. „Vodu v bazénoch môžu znečistiť hlavne návštevníci, keď nevyužívajú sociálne zariadenia, ale uľavia si v bazéne. Pri prírodných kúpaliskách ide hlavne o tie biologické ukazovatele. Tieto ovplyvňuje počasie, klíma. Tomu my veľmi ťažko vieme zabrániť, lebo príroda je mocnejšia,“ uzavrela.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie