Veronika Hunyadiová Správy

Noc múzeí a galérií bude tento rok iná: Čo chystá múzeum v Michalovciach?

Noc múzeí a galérií sa tento rok kvôli pandémii presúva do online priestoru. Virtuálni návštevníci tak dostanú šancu nahliadnuť do múzeí po celom kraji.

Ilustračný obrázok k článku Noc múzeí a galérií bude tento rok iná: Čo chystá múzeum v Michalovciach?
Zdroj: TASR

Noc múzeí a galérií sa v Košickom kraji bude konať už po šestnástykrát. Návštevníci ju však uvidia v úplne inom šate. Z pôvodného májového termínu bola presunutá na druhú novembrovú sobotu, 14. 11. 2020. Po prvýkrát v histórii bude prístupná prevažne v online podobe.

„Galérie a múzeá Košického samosprávneho kraja (KSK) to v tomto pandemickom roku nemajú jednoduché, no aj napriek tomu sa rozhodli zapojiť do tohtoročnej Noci múzeí a galérií. A keďže v týchto dňoch si návštevníci nemôžu pozrieť výstavy či expozície osobne, kultúra prichádza za nimi v online priestore. Župné kultúrne zariadenia si pre záujemcov pripravili zaujímavé virtuálne prehliadky so sprievodcom, vzdelávacie aktivity aj ukážky aktuálnych výstav,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Do podujatia sa tento rok zapojí sedem župných organizácií, ktoré pripravia viac ako desať kultúrnych podujatí.

Predstavia novú expozíciu

Do netradičnej Noci múzeí a galérií sa zapojí aj Zemplínske múzeum v Michalovciach. V sobotu na facebookovej stránke múzea odvysiela online komentovanú prehliadku najnovšej expozície Klenotnica – vzácne poklady minulosti. Virtuálna návšteva divákom ukáže unikátne zbierkové predmety a umožní „návštevníkom“ nazrieť do Klenotnice aj z obývačky.

Online noc múzeí bude aj v Trebišove. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v sobotu uvedie komentovanú večernú prehliadku andrássyovského parku. Hlavnou témou budú zaujímavosti zo života šľachty trebišovského kaštieľa a divákom sa naskytne pohľad aj na netradične osvetlený večerný kaštieľ.

Ďalšie zapojené organizácie

  • Východoslovenské múzeum v Košiciach
  • Východoslovenská galéria v Košiciach
  • Banícke múzeum v Rožňave
  • Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
  • Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi

Programy jednotlivých kultúrnych organizácií môžete sledovať na ich web stránkach, YouTube kanáloch alebo na sociálnych sieťach.

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie