Rôzne

Novozrekonštru­ované priestory múzea: Lákajú na umenie

Zemplínske múzeum prichádza po rekonštrukcii s prvotinou. Vidieť ju môžete aj vy.

Ilustračný obrázok k článku Novozrekonštru­ované priestory múzea: Lákajú na umenie
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Tvorbu insitných maliarov slovenskej národnosti žijúcich vo Vojvodine je možné vidieť v Zemplínskom múzeu (ZM) v Michalovciach.

Prvá dočasná výstava v novozrekonštru­ovaných priestoroch múzea pod názvom Kovačická insita prezentuje práce najznámejších maliarov takzvanej kovačickej školy insitného umenia. Informovalo o tom mesto Michalovce na svojom webovom sídle.

Insitná tvorba

Kovačica, obec vo Vojvodine – v Európe známa najmä vďaka insitnému umeniu, je považovaná za jedno z jeho najväčších stredísk. Insitná tvorba Slovákov vo Vojvodine sústredených najmä v okolí Kovačice siaha do konca 30. rokov minulého storočia.

Prví maliari tu začali maľovať zo záľuby.„Kopírovali najmä exotické námety z pohľadníc a fotografií. Neskôr si začali všímať život okolo seba a zamerali sa výhradne na motívy každodenného života, pracovných zvykoslovných motívov prostredia, ktoré im bolo najbližšie, dediny,“ uvádza sprievodný text k výstave s tým, že ústredným motívom kovačického insitného umenia sa tak stali roľnícky život a ľudové zvyky.

Najznámejší maliari

Aktuálna výstava prezentuje tvorbu najznámejších maliarov, Slovákov z Kovačice a Padiny, zakladateľov svetoznámej Galérie insitného umenia v Kovačici, Martina Jonáša, Zuzany Chalupovej, Jána Husárika a Jána Kňazovica.

Zastúpenie na nej majú aj súčasní umelci a traja najznámejší umelci insity zo Srbska. Výstava je v ZM sprístupnená do 15. decembra.

Nezabudnite si pozrieť galériu fotiek z nedávneho otvorenia múzea.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

GALÉRIA: Slávnostné otvorenie Zemplínskeho múzea zachytené na ZÁBEROCH
12
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie