Rôzne

Petr cvakol v Poloninách úchvatnú fotku: NASA ju titulovala ako astronomickú snímku dňa!

Fotka zachytávajúca oblohu počas padania Perzeidov na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle je na portáli patriacom NASA "astronomickou snímkou dňa".

Ilustračný obrázok k článku Petr cvakol v Poloninách úchvatnú fotku: NASA ju titulovala ako astronomickú snímku dňa!
1
Galéria

Upozornila na to Správa Národného parku Poloniny na svojom profile na sociálnej sieti. Autorom snímky z vlaňajška je Petr Horálek.

Internetový portál ňou chcel upozorniť na to, že noc z pondelka na utorok (13. 8.) bola vhodnou na pozorovanie meteorického roja Perzeíd. Dodáva však, že dobrej viditeľnosti bude prekážať svetlejšia obloha spôsobená blížiacim sa splnom mesiaca.

Širokouhlá fotografia zobrazuje nočné observatórium na popredí meteorického roja. Padajúce meteory vytvárajú ilúziu, že vytryskujú z rovnakého miesta.

„Aj keď prachové čiastočky komét cestujú rovnobežne, zdá sa, že výsledná meteorická sprcha vyžaruje z jediného miesta na oblohe. Žiariaci efekt súvisí s perspektívou, keďže sa zdá, akoby sa dráhy v diaľke zbližovali podobne, ako je to pri vlakových koľajach,“ znie vysvetlenie zobrazeného javu.

Astronomická snímka dňa (Astronomy Picture of the Day) je projekt amerického Národného úradu pre letectvo a kozmonautiku (NASA), ktorého cieľom je podľa portálu znázorniť „náš fascinujúci vesmír spolu s krátkym vysvetlením napísaným profesionálnym astronómom“.

Pozrite si v pripojenej galérii celé snímku v plnej paráde.

Toto je ona: Snímka z Polonín, ktorú NASA zverejnila ako astronomickú snímku dňa
1
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie