Plány ministerstva na Šírave: Chce vybudovať penzión pre vojnových veteránov

Ministerstvo obrany SR chce vybudovať penzión pre vojnových veteránov v hoteli na Zemplínskej šírave, ktorý je v súčasnosti v správe rezortnej spoločnosti HOREZZA.

Veronika Ondo-Cholewová
Ilustračný obrázok k článku Plány ministerstva na Šírave: Chce vybudovať penzión pre vojnových veteránov
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Novelu zákona o vojnových veteránoch, ktorá jeho vybudovanie umožňuje, schválila v utorok Národná rada SR. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. „Naším cieľom je vybudovať penzión, kde vojnoví veteráni nájdu dôstojné miesto pre život. Práve preto sme vybrali náš hotel na Zemplínskej šírave, kde budú môcť využívať celý rad služieb, ktorý toto zariadenie ponúka,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš s tým, že tam budú mať k dispozícii bazén, spoločenskú miestnosť a v prípade záujmu tiež rehabilitačné služby či zdravotnú starostlivosť.

Aj pre bývalých vojakov

„Pôjde o dlhodobé a cenovo prijateľné ubytovanie pre všetkých vojnových veteránov, ktorí majú problém so zabezpečením bývania,“ zdôraznil šéf rezortu obrany. Pripomenul, že ministerstvo ich v súčasnosti eviduje viac ako 170 z druhej svetovej vojny a takmer 7500 novodobých veteránov.

Novela zákona podľa Capákovej určuje tiež rozsah poskytovaných služieb a nákladov spojených s ubytovaním a stravovaním. „Ak kapacity penziónu rezort nenaplní vojnovými veteránmi, bude možné doň prijať aj bývalých profesionálnych vojakov, ktorí sú poberateľmi výsluhového alebo invalidného výsluhového dôchodku, teda tých, ktorí odslúžili minimálne 25, respektíve 15 a viac rokov,“ uzavrela.

Kedy bude fungovať?

Penzión by mal fungovať podľa informácii od ministerstva od začiatku roka 2021, pričom bude určený pre 20 až 30 veteránov. Ročné prevádzkové náklady by nemali presiahnuť podľa ministerstva sumu 37 000 eur. Poskytne im ubytovanie, tiež služby s ním spojené a môže poskytovať aj stravovanie.

Ako ďalej ministerstvo uviedlo, v penzióne sa nebude poskytovať opatrovateľská či ošetrovateľská starostlivosť. Pilotný projekt na zriadenie penziónu predpokladá ministerstvo jednorazové náklady vo výške približne 150 000 eur, ktoré budú pravdepodobne využité na prebudovanie.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Michaloviec a okolia

Na fotografii: Hotel na Zemplínskej šírave, ktorý je v súčasnosti v správe rezortnej spoločnosti HOREZZA

Zdroj: TASR