Pôrodnica v Michalovciach? Stala sa Skokanom roka!

Najnovšie hodnotenie slovenských pôrodníc je na svete. A tá michalovská získala ocenenie Skokan roka!

Ilustračný obrázok k článku Pôrodnica v Michalovciach? Stala sa Skokanom roka!
Zdroj: TASR

Mamičky, ktoré sa na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk zúčastnili hodnotenia slovenských pôrodníc, sú najviac spokojné s pôrodnicou v Univerzitnej nemocnici (UNM) v Martine, s pôrodnicou Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Spišskej Novej Vsi a s Gynekologicko-pôrodníckou nemocnicou (GPN) Sanatória Koch v Bratislave.

„Subjektívne hodnotenie mamičiek sa medziročne zlepšilo vo všetkých otázkach. Výsledky ale stále poukazujú na dve problémové oblasti,“ uviedla šéfredaktora portálu rodinka.sk Eva Pavlíková, kde sa prieskum uskutočnil. Do internetového hlasovania sa zapojilo 2944 matiek. Zodpovedali na otázky služieb, personálu i materiálovo-technického vybavenia.

Hodnotenie expertov

53 pôrodníc okrem rodičiek hodonotili aj odborníci. Informoval o tom Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku (HPI).

V hodnotení expertov najlepšie obstáli Fakultná nemocnica v Trenčíne, Univerzitná nemocnica v Martine a prvú trojku uzatvára Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) – Antolská.

Medziročne sa slovenské pôrodnice zlepšili v expertnom hodnotení v priemere o 3,8 percentu­álneho bodu. Najväčšie zlepšenie (až o 20 bodov) zaznamenala pôrodnica v Michalovciach, ktorá získala ocenenie Skokan roka! A navyše, v expertnom hodnotení sa pôrodnica NsP Š. Kukuru Michalovce v rámci Košického kraja umiestnila na prvom mieste.

Celkové hodnotenie

Výsledok celkového hodnotenia sa dosiahol spojením expertného hodnotenia s hodnotením mamičiek. Pôrodnice v celkovom hodnotení boli rozdelené do štyroch kategórií, podľa úrovne neonatologickej starostlivosti pri pôrodnici. „Zohľadnili sme tým odlišnú náročnosť zdravotnej starostlivosti poskytovanej v rôznych zdravotníckych zariadeniach,“ informoval portál Rodinka.sk.

Dodal, že a Slovensku máme nemocnice so štyrmi stupňami neonatologickej starostlivosti (I, II, III, III+) – podľa vybavenosti a teda schopnosti tohto zariadenia poskytnúť potrebnú pomoc novorodencom. Na úrovni neonatologickej starostlivosti I sa v celkovom hodnotení na prvom mieste ocitla GPN Koch, na úrovni II na prvom mieste figuruje pôrodnica NsP Spišská Nová Ves, na úrovni III pôrodnica Fakultnej nemocnice Trenčín a na úrovni III+ pôrodnica Univerzitnej nemocnice Martin.

Sprievodca pôrodnicami je internetová aplikácia, v ktorej má každé gynekologicko-pôrodnícke a novorodenecké oddelenie vypracovaný profil na základe nimi poskytnutých údajov. Projekt sa realizuje od roku 2011. Vznikol na základe spolupráce HPI a internetového portálu www.rodinka.sk.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Michaloviec a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk