PREHĽAD: Týchto 15 kandidátov sa chce stať predsedom Košického samosprávneho kraja

Župné voľby sa už blížia, k urnám pôjdeme v tomto roku v novembri. Prinášame vám zoznam tých, ktorí sa chcú stať predsedom Košického samosprávneho kraja.

Ilustračný obrázok k článku PREHĽAD: Týchto 15 kandidátov sa chce stať predsedom Košického samosprávneho kraja
Zdroj: TASR

O post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) sa uchádza 15 kandidátov. Do polnoci 5. septembra prevzala zapisovateľka volebnej komisie KSK Melánia Kolesárová 15 kandidátnych listín. Dnes o tom informovala hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.

Aj jedna žena

Z celkového počtu uchádzačov sú traja koaliční kandidáti, osem kandidátov nominovali jednotlivé politické subjekty a štyria kandidujú ako nezávislí. Medzi kandidátmi je aj jedna žena.

Primátora mesta Košice Richarda Rašiho nominovala koalícia Smer – sociálna demokracia, Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja, Strana zelených Slovenska a Starostovia a nezávislí kandidáti. Rastislava Trnku nominovala koalícia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a Solidarita, Kresťanskodemo­kratické hnutie, NOVA a Šanca. Karola Patakyho nominovala koalícia Most-Híd a SKOK – Európski liberálni demokrati.

Jednotlivé politické subjekty nominovali Jarmilu Tkáčovú (Slovenská národná strana), Rudolfa Botku (Nový parlament), Jozefa Červeňáka (Rómska iniciatíva Slovenska), Olivera Petríka (Jednota – ľavicová strana Slovenska), Lukáša Sisáka (Komunistická strana Slovenska), Jána Struka (Strana moderného Slovenska – SMS), Štefana Surmáneka (Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko) a Adama Šepetku (Nezávislosť a Jednota). Medzi štyrmi nezávislými kandidátmi sú Róbert Bačinský, Jozef Bobík, Jaroslav Džunko a Vladislav Stanko.

Listiny preskúmajú

Kandidátne listiny teraz podľa Bobrikovej preskúma a zaregistruje volebná komisia. Košický samosprávny kraj mal k 31. januáru tohto roka 798 015 obyvateľov. „Vychádzajúc z platnej legislatívy oprávnení voliči rozhodnú o obsadení 57 poslaneckých mandátov v 11 volebných obvodoch. Ide o rovnaký počet mandátov aj volebných obvodov ako v predchádzajúcich voľbách,“ vysvetlila Bobriková.

KSK v prvom volebnom období viedol Rudolf Bauer, ďalšie tri volebné obdobia stál na jeho čele Zdenko Trebuľa, ktorý v aktuálnych voľbách už nekandiduje. V roku 2013 bolo pre voľby do orgánov samosprávnych krajov na post predsedu KSK zaregistrovaných desať uchádzačov, jedna z nich bola žena. Šiesti kandidáti mali za sebou jednu politickú stranu, dvoch nominovali koalície a dvaja kandidáti boli nezávislí.

AKTUÁLNY ZOZNAM kandidátov na župana TU.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame