Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Šéf mestskej polície Dušan Šanta: Občianske hliadky ukazujú zlepšenie situácie

Nová občianska poriadková služba priniesla čistejšie a bezpečnejšie ulice v Michalovciach. Došlo aj k likvidácii nepovolených skládok.

Ilustračný obrázok k článku Šéf mestskej polície Dušan Šanta: Občianske hliadky ukazujú zlepšenie situácie
5
Galéria

Začiatkom augusta naše mesto spustilo realizáciu projektu Občianska poriadková služba v Michalovciach. Podľa informácií od radnice, naň získalo nenávratný finančný príspevok z Európskeho sociálneho fondu vo výške 280 000 eur a spolupodieľa sa na ňom sumou necelých 15 000 eur.

Nápomocní aj v škole

Miestna občianska poriadková služba (MOPS) má 12 členov, z ktorých všetci okrem jedného sú z minoritného obyvateľstva. Podmienkou pri ich výbere bola bezúhonnosť a ukončené minimálne základné vzdelanie. Náplňou práce členov MOPS je dozerať na verejný poriadok, predchádzať poškodzovaniu verejného ale aj súkromného majetku a chrániť životné prostredie.

Dohliadajú tiež na správanie detí a mladistvých a ich pravidelnú dochádzku do školy. Podľa zverejnených informácií od mesta, sú nápomocní na Základnej škole, Moskovská 1, kam chodí mnoho rómskych žiakov.

„Dochádzalo tam k nepríjemným situáciám, útokom na učiteľov, jednak zo strany žiakov, ale často aj zo strany rodičov. Prvé dni ukazujú zlepšenie situácie. Pochvalne sa vyjadrujú aj pedagógovia z tejto školy,“ vyjadril sa náčelník mestskej polície v Michalovciach Dušan Šanta.

Čistejšie ulice

Služba pôsobí podľa radnice najmä v lokalitách, kde žijú a zhromažďujú sa príslušníci marginalizovaných rómskych komunít. „Ide teda predovšetkým o ulice Mlynská, Gerbová a Staničná, ale aj sídliská v blízkosti rómskych osád, teda Sídlisko Východ a Sídlisko Stráňany, kde sa Rómovia pohybujú a pravidelne znečisťujú verejné priestranstvo vyberaním smetných košov alebo poškodzujú zariadenia slúžiace verejnosti,“ zverejnilo mesto.

Menšie priestupky riešia slovným dohovorom, pri väčších ťažkostiach kontaktujú mestskú políciu. Za krátky čas fungovania hliadok je ďalším pozitívnym výsledkom udržiavanie čistoty na uliciach, kde žijú rómske komunity. Došlo k likvidácii menších nepovolených skládok, ktoré boli zdrojmi požiarov, obyvatelia sa viac starajú o poriadok a pravidelne zbierajú odpadky.

Pravidelné hliadky

Členovia MOPS majú určenú pracovnú dobu, pracujú v dvoch smenách, od 6.00 hod do 14.00 hod. a od 14.00 hod. do 22.00 hod. V prípade potreby budú operatívne posilnené služby aj v nočných hodinách. V hliadke sú stále dvaja členovia služby, v rámci výstroja majú maskáčové nohavice, bundy, reflexné vesty a identifikačnú kar­tu.

Na zimné obdobie samospráva zabezpečí teplejšie oblečenie a obuv. Členovia hliadok sú zamestnancami Mesta s dvojročnou pracovnou zmluvou. Presne toľko bude trvať aj tento projekt a jeho ďalšie pokračovanie závisí aj od toho, či táto služba naplní zámer, pre ktorý vznikla.

Novú občiansku poriadkovú službu v Michalovciach si môžete pozrieť aj na záberoch nižšie vo fotogalérii.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

V Michalovciach máme novú občiansku poriadkovú službu
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie