Rôzne

Slávne kúpele neďaleko Michaloviec: Aj keď nefungujú, majú iné lákadlá, FOTO

Veľa Michalovčanov cez leto navštevuje prostredie bývalých kúpeľov. Vyhľadávajú ho pre cykloturistiku, chodníčky, prírodu i umelecké diela vsadené do prírody.

Ilustračný obrázok k článku Slávne kúpele neďaleko Michaloviec: Aj keď nefungujú, majú iné lákadlá, FOTO
Zdroj: Terra Incognita

V tichom prostredí bývalých Sobraneckých kúpeľov nachádzajú predovšetkým miesto na oddych a relax. Celý areál je vhodný na cyklistiku aj s malými deťmi. Netreba sa totiž báť nečakaného stretu s autami. A špeciálnou atrakciou je socha sv. Františka, obklopená zvieratkami všetkých možných foriem, tvarov a veľkostí.

Čítajte tiež: Adrenalín to istí: 5 vzrušujúcich zážitkov, ktoré môžete zažiť pri Michalovciach

Kúpeľná príšerka Eliška

Lesopark v Sobraneckých kúpeľoch bol v minulosti využívaný najmä kúpeľnými hosťami, ktorí sa tam liečili takmer 700 rokov. Od roku 2004 areál kúpeľov chátral a lesopark bol zanedbaný. Lesníci sa ale rozhodli dať parku nový zmysel – vybudovať tam lesnícky náučný chodník. Ten je prepracovaný do najmenších detailov. Má dĺžku 1800 metrov a nachádza sa v nadmorskej výške okolo 150 metrov. Dá sa pohodlne prejsť pešo za pol hodiny. Jednotlivé zastávky náučného chodníka oboznámia návštevníkov s históriou a slávou bývalých Sobraneckých kúpeľov, so životom v lese a s prácou lesníkov.

Čítajte tiež: Pochuťte si na čerstvom vzduchu: 3 miesta v Michalovciach, kde je radosť mať piknik

Za návštevu stojí miniarborétum pri lesnej škôlke, Kaplnka sv. Huberta, či detský poľovnícky posed, ktorý slúži ako vyhliadková plošinka. V mokradi má svoje obydlie miestna kúpeľná príšerka Eliška. Stojany s informačnými tabuľami chodníka majú striešky upravené ako vtáčie búdky s vletovým otvorom zboku. Popri chodníku je označených 22 druhov drevín stĺpikmi so slovenským aj latinským názvom. Odporúčame nevynechať ochutnávku liečivej minerálnej vody na konci chodníka. Tu sa nachádza zóna určená deťom s ihriskom, altánkom, ohniskom a dreveným posedením.

História na kúpeľnom chodníku

Na 1800 metrovej prechádzke sa dozviete podrobnosti o faune a flóre, ale aj o histórii kúpeľov. Už v roku 1336 sa spomínajú soľné pramene, ktoré vyvierali na majetku grófa Stáraya pri Tržnej Tibave. Zaujímavé je, že už vtedy sa tieto pramene využívali na liečbu – chudobných. Prameňom sa od počiatku prisudzovali zázračné účinky a tak sa vedomosť o kúpeľoch šírila celou krajinou.

Sobranecké kúpele boli také populárne, že na začiatku 19. storočia tam už bolo možné ubytovať sa a využívať niektorú zo 42 izieb. V roku 1830 však kúpele disponovali už 100 izbami a ich klientela pochádzala nielen z okolia, ale vyhľadávali ju aj Poliaci, Rusi, či Moldavčania. Kúpele prosperovali a nový majiteľ, gróf Török, ktorý ich v roku 1836 odkúpil od grófa Stáraya, investoval ďalšie prostriedky do ich zveľadenia.

Čítajte tiež: Zemplínske more, stromy a na kopci stojí ON: Video ako dôkaz o nádhere našich končín

V roku 1880 bol postavený dokonca aj bazén, z kúpeľov sa stalo prosperujúce sídlo s vlastným lekárom, poštou či žandárskou stanicou. Denne v nich poskytli až 120 liečebných kúr. Záujem o kúpele bol kedysi tak obrovský, že kúpeľní hostia si zabezpečovali bývanie aj v neďalekých dedinách Horňa a Baškovce.

Kde ich nájdete?

Kúpele sú situované severovýchodne od Sobraniec a to konkrétne vo vzdialenosti 2,5 km od mesta. Ležia teda neďaleko súčasnej slovensko-ukrajinskej hranice, ktorá zároveň tvorí časť vonkajšej, schengenskej hraničnej línie Európskej únie. Dnes sú však už mimo prevádzky.

FOTO: Prostredie bývalých kúpeľov si ľudia obľúbili na skvelý relax
5
Galéria
Zdroj: Terra Incognita
Navštívili ste už Sobranecké kúpele?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM