Správy Rôzne

Tip na výlet: Navštívili ste už Beňatinský lom?

Jazero nachádzajúce sa len pár kilometrov od ukrajinských hraníc v katastri obce Beňatina máte na skok aj z Michaloviec.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: Navštívili ste už Beňatinský lom?
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Zatopený Beňatinský kameňolom mnohí návštevníci nazývajú aj „slovenské Plitvické jazero“.

Prirovnanie k chorvátskej atrakcii si vyslúžil vďaka svojej tyrkysovej vode. Iní ho zas, podľa slov starostu obce Štefana Minčáka, po osobnej návšteve nazvú Beňatinská veľryba.

Ako vysvetlil Minčák, sfarbenie je spôsobené rôznofarebnosťou vápenca v lome, neprítomnosťou bahna v ňom a tiež tým, že do lomu voda neustále priteká a odteká.

„Keby tam bola stojaca voda, tým pádom, že sú tam ryby, by sa to všetko zariasilo,“ doplnil.

Na sfarbenie vody majú vplyv aj návštevníci. Tyrkysu mnohí neodolajú a aj napriek tomu, že kúpanie v jazere oficiálne povolené nie je, robia tak na vlastné riziko.

Bývalý kameňolom

Podľa Minčákových slov vzniklo Beňatinské jazero pomerne nedávno, v 90. rokoch 20. storočia.

„Je to bývalý kameňolom, v ktorom sa neustále 24 hodín čerpala voda čerpadlami. Len čo lom zanikol a prestala sa voda čerpať, voda stúpla a vzniklo toto jazierko,“ vysvetlil s tým, že medzi navštevníkmi sa rozšírilo aj pomenovanie lomu Beňatinská veľryba.

„Na skale z jednej strany vznikol taký útvar ako chvost veľryby alebo nedokončená ryba. Boli tam archeológovia, ktorí chceli odkryť celú skalu, ale nepodarilo sa im to. Nikdy sa nezistilo, čo to vlastne je,“ ozrejmil starosta.

Turistická atrakcia

Ako uviedla riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice región turizmus Lenka Vargová Jurková, beňatinský lom je unikátnou turistickou atraktivitou kraja.

„Priťahuje každý rok viac a viac návštevníkov, pričom svoj podiel na tom majú jednak danosti tejto prírodnej zaujímavosti, ale aj množstvo dôležitej rozvojovej práce, ktorá sa tam za ostatné roky urobila.“

Organizácia tam spolu s krajom a obcou vybudovala prehliadkový chodník s bezpečnostnými prvkami, základnú infraštruktúru i fotopoint.

„Najbližšou výzvou bude zokruhovanie prehliadkového chodníka tak, aby mohol návštevník absolvovať kompletnú prechádzku okolo celého jazierka,“ doplnila riaditeľka organizácie.

Plány na realizáciu ‚ziplinu‘, vďaka ktorému bude možné absolvovať 125 metrov dlhý „prelet“ ponad jazero podľa Vargovej Jurkovej zmarila pandémia nového koronavírusu. Verí, že projekt sa podarí zrealizovať počas budúceho roka.

Aj napriek chýbajúcej atrakcii navštevuje Beňatinskú veľrybu množstvo turistov. „Keď je leto, teplo a pekne, denne je tam aj 100 áut plus ďalší turisti a cyklisti. Ľudia tam už aj stanujú, videl som tam už i karavany,“ popísal sezónnu realitu Minčák.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie