Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

V Iňačovciach začali s výlovom vianočných kaprov: Sú bez mikroplastov, FOTO

Jesenný výlov rýb na Iňačovských rybníkoch v okrese Michalovce je v plnom prúde. Vylovených majú takmer 70 ton.

Ilustračný obrázok k článku V Iňačovciach začali s výlovom vianočných kaprov: Sú bez mikroplastov, FOTO
13
Galéria

Rovnako ako v minulom roku, chovu neprospelo suché leto s vysokými teplotami. Túto sezónu znepríjemnili život chovateľom aj vtáky – predátori. Rýb pre potreby predvianočného trhu je však podľa vedúceho strediska Iňačovské rybníky Petra Alexoviča dostatok. Má ale obavy, že sa všetky nepredajú.

Z Morského oka

„Čo sa týka vianočného kapra, posledné roky nastáva dosť veľký pokles predaja. Ľudia nechcú kupovať,“ povedal Alexovič. Dôvody vidí jednak v tom, že veľa ľudí nevie živého kapra doma spracovať, a tiež sa boja kostí.

Poukazuje aj na čoraz väčšiu obľúbenosť exotických, morských druhov rýb. Zároveň však prízvukuje, že v prípade rýb z Iňačovských rybníkov sa ľudia nemusia obávať mikroplastov v nich. „Naša sústava je napájaná z Morského oka. Čo sa týka mikroplastov, nemajú šancu sem prísť,“ vysvetlil.

Mäsožravé druhy vtákov

V 29 Iňačovských rybníkoch, ktoré sa rozprestierajú na ploche približne 450 hektárov, chovajú všetky nížinné druhy sladkovodných rýb okrem pstruha. Určené sú okrem iného na predaj do obchodných prevádzok či zarybnenie, na čo slúži najmä jesenný výlov. Aj tento rok v rybníkoch zaznamenali zníženú produkciu.

Okrem nízkej hladiny a vysokým teplotám, pre ktoré ryby nedostávali niekoľko týždňov potravu, početnosti chovu neprospeli ani mäsožravé druhy vtákov. Ako Alexovič uviedol, ich zvýšený počet na svojich chovných rybníkoch zaznamenali po tom, keď ochranári v lete vypustili vodu z neďalekej vtáčej rezervácie Senianske rybníky.

Všetky vtáky z rezervácie boli u nás. Takže sme tohto roku mali výnimočné škody na malých rybkách, na jednoročnom kapríkovi,“ uzavrel Alexovič.

Pozrite si aj galériu z výlovu rýb.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Iňačovce vylovujú ryby pre vianočný trh
13
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie