Aktualizované Správy

V Michalovskom okrese naďalej platia sprísnené opatrenia. Do kedy ich predĺžili?

Počet ľudí s ochorením COVID-19 v okrese stúpa. Koľko pacientov skončilo v nemocnici?

Ilustračný obrázok k článku V Michalovskom okrese naďalej platia sprísnené opatrenia. Do kedy ich predĺžili?
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Platnosť sprísnených protiepidemických opatrení súvisiacich so šírením nového koronavírusu v okrese Michalovce, ktorý Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Michalovciach nariadil od 1. septembra, predĺžili do konca mesiaca. Pôvodne mali prestať platiť v nedeľu (13. 9.).

Dôvodom je výrazný nárast počtu osôb v okrese Michalovce, ktorým sa potvrdila prítomnosť nového koronavírusu. Informuje o tom RÚVZ na svojej internetovej stránke.

Opatrenia nezmenili

Na území celého okresu tak naďalej platí zákaz organizovať a usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy nad 500 účastníkov v exteriéri a nad 250 účastníkov v interiéri. Súčasne platí zákaz prípravy a predaja občerstvenia na podujatiach s výnimkou poskytovania občerstvenia pre športovcov.

Podnikateľom sa zároveň odporúča úprava prevádzkového času všetkých interiérových a exteriérových podujatí do 23.00 h príslušného dňa. Rovnaké obmedzenie prevádzkových hodín odporúča RÚVZ aj všetkým poskytovateľom spoločného stravovania. Výnimkou z odporúčania sú svadby, na ktorých sa však môže zúčastniť maximálne 150 osôb.

Verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb v okrese sú povinní zabezpečiť zákaz návštev v interiérových priestoroch pobytových zariadení sociálnej starostlivosti.

Ohrození najmä seniori

Keďže podľa regionálnych hygienikov ochorenie prebieha u podstatnej časti chorých s miernymi príznakmi až bezpríznakovo, čo predstavuje riziko pre seniorov, chronicky chorých a osoby s oslabenou imunitou. RÚVZ preto neodporúča seniorom zúčastňovať sa na hromadných podujatiach v uzatvorených priestoroch.

Zároveň odporúča prehodnotiť organizovanie rodinných osláv a prevádzkovateľom dôsledne dodržiavať všetky aktuálne opatrenia a kontrolovať ich plnenie voči všetkým osobám na každej prevádzke.

Desiatky hospitalizovaných

Podľa infektológa a člena Pandemickej komisie vlády SR Pavla Jarčušku, je z pohľadu nemocní najrhošia situácia v michalovskej nemocnici. S ochorením COVID-19 tam podľa jeho slov bolo k 11. 9. hospitalizovaných 25 pacientov, piatim sa podáva liek s účinnou látkou remdezivir.

Ako uvádzajú regionálni hygienici, k 14. septembru sa v Michalovskom okrese spomedzi 2 458 testovaných osôb potvrdil nový koronavírus u 254 pacientov. Vyliečených evidujú 71 osôb, v domácej či inej izolácii ich malo byť k rovnakému dátumu spolu 161, 18 pacientov bolo hospitalizovaných na infekčnom oddelení a štyria ľudia na inom oddelení.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie