Správy

Pre okres Michalovce platia nové opatrenia. Čo všetko hygienici zakázali?

V Michalovskom okrese sa situácia ohľadom ochorenia COVID-19 zhoršuje. Regionálni hygienici nenechávajú nič na náhodu, zavádzajú lokálne opatrenia.

Ilustračný obrázok k článku Pre okres Michalovce platia nové opatrenia. Čo všetko hygienici zakázali?
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Michalovciach zavádza od utorka 1. septembra do nedele 13. septembra na území okresu nové opatrenia súvisiace s prevenciou šírenia nového koronavírusu.

Týkajú sa hromadných verejných podujatí, prevádzkových hodín a zariadení sociálnych služieb. V obci Staré hygienici nariaďujú domácu izoláciu deťom, žiakom a študentom. Dôvodom vydania rozhodnutia účinného od 1. septembra je „výrazný nárast počtu osôb v okrese Michalovce, ktorým bola laboratórnym vyšetrením potvrdená prítomnosť koronavírusu SARS CoV-2“, uvádzajú hygienici.

Na území celého okresu platí zákaz:

  • Organizovať a usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy nad 500 účastníkov v exteriéri a nad 250 účastníkov v interiéri.
  • Pripravovať a predávať občerstvenie na podujatiach s výnimkou poskytovania občerstvenia pre športovcov.
  • Podnikateľom sa zároveň odporúča úprava prevádzkového času všetkých interiérových a exteriérových podujatí do 23.00 h príslušného dňa. Rovnaké obmedzenie prevádzkových hodín odporúča RÚVZ aj všetkým poskytovateľom spoločného stravovania.
  • Výnimkou z odporúčania sú svadby.
  • Verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb v okrese sú povinní zabezpečiť zákaz návštev v interiérových priestoroch pobytových zariadení sociálnej starostlivosti.

Lokálna epidémia

Okrem plošne nariadených opatrení platí do piatka (11. 9.) v obci Staré, kde za posledné dni stúpol počet pozitívne testovaných, nariadená domáca izolácia pre všetkých obyvateľov s trvalým pobytom v obci vo veku od troch do 19 rokov.

„Ich zákonní zástupcovia sú povinní priebežne monitorovať ich zdravotný stav a v prípade podozrenia na respiračné ochorenie kontaktovať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore pediatria,“ dopĺňa RÚVZ.

Rizikové skupiny

Keďže podľa regionálnych hygienikov ochorenie prebieha u podstatnej časti chorých s miernymi príznakmi až bezpríznakovo, čo predstavuje riziko pre rizikovú skupinu seniorov, chronicky chorých a osoby s oslabenou imunitou, RÚVZ neodporúča seniorom zúčastňovať sa na hromadných podujatiach v uzatvorených priestoroch.

Zároveň odporúča prehodnotiť organizovanie rodinných osláv a prevádzkovateľom dôsledne dodržiavať všetky aktuálne opatrenia nariadené ÚVZ SR a kontrolovať ich plnenie voči všetkým osobám na každej prevádzke.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie