Zuzana Ročeňová Rôzne

Vyrazte za turistikou Zemplína: Sninský kameň láka krásnym výhľadom, Morské oko zas prírodou

Máte radi turistiku? Spríjemnite si prázdninové dní a letné víkendy spoznávaním východniarskych turistických krás Dolného Zemplína, ktoré vás môžu veľmi príjemne prekvapiť.

Ilustračný obrázok k článku Vyrazte za turistikou Zemplína: Sninský kameň láka krásnym výhľadom, Morské oko zas prírodou
Zdroj: Dnes24.sk

Návštevníci Zemplína si môžu vychutnať krásnu prírodu Vihorlatských vrchov, Morského oka a oku lahodiací pohľad zo Sninského kameňa.

Nenáročný výstup na Morské oko

Jazero Morské Oko v chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty leží v nadmorskej výške 618 m a je štátnou prírodnou rezerváciou s chránenou flórou a faunou. Je to najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku s rozlohou 13 ha .

Okruh okolo Morského oka je po celom úseku cyklotrasa značená modrou farbou a začína na konečnej zastávke SAD obce Remetské Hámre (295 m n. m.), kde aj končí. Je to východiskový bod aj pre štyri turistické trasy. Asfaltová cesta tvorí hlavnú prístupovú spojnicu turistickú trasu i náučný chodník z Remetských Hámrov k Morskému oku v dĺžke 9 km. Z koncového záchytného parkoviska Krivec pod Morským okom trvá pešia túra k jazeru už len 15 minút. Na 4 km trase sú osadené štyri panely, ktoré informujú návštevníkov o chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, geológii územia, Morskom oku, ako aj o okolitých lesoch. Trasa náučného chodníka je fyzicky nenáročná.

Nádherné výhľady zo Sninského kameňa

Nad hladinou Morského oka sa vypína jedna z dominánt vihorlatských vrchov – Sninský kameň, známy nádherným výhľadom na okolité vrchy a doliny. Turistická trasa je fyzicky náročnejšia, na úseku 4 km prekonáva výškové rozpätie od 618 do 1005 m n. m. Odmenou je však nádherný výhľad na krajinu údolia Cirochy, vihorlatské lesy a Východoslovenskú nížinu. Panelovou formou je podaná informácia o rastlinných a živočíšnych spoločenstvách vihorlatských lesov a o chránenom prírodnom výtvore Sninský kameň.

Predmetom obdivu sú dva skalné útvary vo forme plošinového lávového vrcholu. Sú to Veľký Sninský kameň – 998 m n. m., nižší ale plošne rozsiahlejší a Malý Sninský kameň 1005 m n. m.

Dominantný Vihorlat

Pre milovníkov hôr hrá prím chránená krajinná oblasť Vihorlat, ktorej dominantnou je vyhasnutá sopka. Právom, pretože ide o jedinú sopku na našom území. Najvyšší vrchol Vihorlatských vrchov Vihorlat (1076 m n.m.) je známy aj tým, že sa nachádza vo vojenských lesoch a patrí aj do vojenského obvodu Valaškovce.

Cyklistická časť trasy vedie od Poruby pod Vihorlatom po zelenej TZT. Ak plánujete ísť peši najvhodnejšia trasa je z obce Remetské Hámre po žltej TZT.

Pešie turistické trasy vo Vihorlatských vrchoch

Na zorientovanie sa v značených turistických trasách vám ponúkame ich krátky opis. Uvádzame aj pochodové časy pre smer tam medzi dvoma pomenovanými turistickými miestami.

• Morské oko – Malé Morské oko – Sninský kameň – Nežabec – Strihovské sedlo – Potašňa (dĺžka trasy cca 14 km + 4 km naspäť k Morskému oku)

• Morské oko – Malé Morské oko – Jedlinka (dĺžka trasy 2,1 km) Táto trasa ponúka okružné trasy

• Morské oko, hrádza – Morské oko, Rybárka (dĺžka trasy 1,7 km)

• Remetské Hámre – Lysák – Sedlo Rozdiel – Jedlinka – Tri Table – Sninský Kameň – Nežabec – Strihovská poľana – Strihovské sedlo – Pilníkova lúka – Diel – Vávrova lúka – Podhoroď (dĺžka trasy 32,9 km) Hlavná hrebeňová trasa – červená značka

• Humenné mesto – Jasenov – Jasenovský hrad – Veľká dubová – Porúbka – pod Vinianskym hradom – Vinné – Hôrka (dĺžka trasy 28,8 km) Modrá značka

• Remetské Hámre – Falašov potok – Potašňa – Krivec – Morské oko, hrádza – Morské oko, kaštielik – Morské oko, Rybárka – Pod Troma Tablami – Tri Table – Sninský Kameň

• Remetské Hámre – Falašov potok – Pilníkova lúka – Ruská Bystrá (dĺžka trasy 20,8 km) Zelená značka.

Foto: ilustračné

Zdroj:Global24/Dol­ný Zemplín

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM