Vzácna relikvia je už v Michalovciach: Veriaci sa k nej prichádzajú pomodliť

Relikvia Dona Bosca včera dorazila do Michaloviec. Naše mesto je vôbec prvým na Slovensku, kde môžu veriaci túto vzácnu relikviu vidieť.

Ondrej Petričko
Ilustračný obrázok k článku Vzácna relikvia je už v Michalovciach: Veriaci sa k nej prichádzajú pomodliť
Foto: Ondrej Petričko / Zdroj: Dnes24.sk

Urna s relikviou svätého Jana Bosca pricestovala na Slovensko po štyroch rokoch putovania južnou, strednou a severnou Amerikou, ako aj po viacerých krajinách Afriky a Ázie. Po jej privítaní v michalovskom saleziánskom stredisku sa v miestnom kostole konala svätá omša s účasťou stoviek veriacich. Nasledovali spoločné modlitby mladých, vešpery a večerné bdenie pri donovi Boscovi. Dnes nasledovali ranné modlitby, neskôr saleziáni pripravili pre žiakov divadelné predstavenie o Donovi Boscovi. Program pokračuje aj popoludní a končí záverečnou sv. omšou o 16.30 hod.

Michalovce ako prvé mesto na Slovensko

Z príchodu relikvie má radosť aj Jozef Ragula, farár a riaditeľ saleziánskeho centra Dona Bosca v Michalovciach. „Je to historická udalosť. Don Bosco za života nikdy nebol v Michalovciach, ani na Slovensku. Aspoň týmto spôsobom je medzi nami prítomný. Obyčajne musia ľudia podniknúť veľké cesty, aby sa dostali na hroby týchto svätcov. Teraz on prichádza k nám, tak je to veľká radosť,“ povedal. Pre neho osobne a i samotných veriacich prináša Don Bosco do Michaloviec veľkú nádej. „My veriaci ľudia to vnímame tak, že sa svojou prítomnosťou môže prihovárať u Pána Boha a vyprosiť nám potrebné milosti do každodenných chvíľ.“

Veriaci prichádzajú do kostola neustále

Relikvie privítali Michalovce ako prvé mesto na Slovensku. „Preto to bolo také mocnejšie, mali sme tu hostí z celého Slovenska.“ Saleziáni pripravili bohatý program, ktorý pokračoval aj dnes. „Urobili sme aj program pre deti, pretože Don Bosco žil celý život pre decká. Budoval im domy, školy. Pripravili sme pre ne divadelné predstavenie, aby sa dozvedeli o koho ide,“ vysvetlil Jozef Ragula.

Veriaci prichádzali do kostola neustále, aby sa pri urne v tichosti pomodlili. „Som veľmi rada, že táto relikvia prišla do Michaloviec. Bola som včera na slávnostnej svätej omši, teraz som sa bola pri relikvii pomodliť a prídem aj večer na omšu. Pre veriaceho človeka takéto niečo veľa znamená,“ povedala dojatá pani Anastázia.

V schránke je pravá ruka Dona Bosca

Konštrukcia urny má aj s podstavcom dĺžku 250 centimetrov, šírku 100 centimetrov a výšku 132 centimetrov. Celková hmotnosť je 850 kilogramov. Horná časť urny je presklená, tam je figurína dona Bosca oblečeného ako kňaza. V tej sa nachádza v hrudi vložená samotná schránka a v nej je pravá ruka dona Bosca. Špeciálna schránka, v ktorej je uložená relikvia je zapečatená zinkovými skrutkami. Podstavec predstavuje most vybudovaný na štyroch pilieroch, pričom na vrchnej časti sú vyobrazené tváre mladých ľudí z piatich kontinentov. K relikvii je priložené osvedčenie o pravosti vydané turínskym arcibiskupom a potvrdené Vatikánom.

Zdroj: Global24/TASR

Zdroj: Dnes24.sk