Veronika Ondo-Cholewová Samospráva

Začína rekonštrukcia mosta v Strážskom: Pre chodcov a autá plánujú provizórne riešenie

Na moste v Strážskom sa konal kontrolný deň. Najnovšie informácie hovoria o tom, že sa začína s rekonštrukciou a osadením dočasného mostného provizória.

Ilustračný obrázok k článku Začína rekonštrukcia mosta v Strážskom: Pre chodcov a autá plánujú provizórne riešenie
Zdroj: TASR

Košický samosprávny kraj ukončil priame rokovacie konanie na výber zhotoviteľa, ktorý zrekonštruuje most v Strážskom pri Krivošťanoch a zabezpečí osadenie dočasného premostenia. V zrýchlenom konaní oslovil piatich uchádzačov, zmluva s úspešnou firmou by mala byť podpísaná začiatkom budúceho týždňa.

Náklady

„Firma by mala odstrániť celú nosnú konštrukciu súčasného mosta, pričom zachované ostanú iba hlavné piliere a časti opôr. Celkové náklady na rekonštrukciu mosta a osadenie mostného provizória by sa mali vyšplhať na približne 2 400 000 eur. Tieto výdavky budeme hradiť z rozpočtu kraja,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Podľa predloženej ponuky by mal zhotoviteľ začať s demolačnými prácami do dvoch týždňov, dočasné mostné provizórium by malo stáť najneskôr vo februári. Konštrukcia dočasného mosta by mala byť osadená na existujúcich pilieroch, ktoré sú podľa znaleckého posudku v poriadku.

Provizórium bude prejazdné pre peších, osobné autá aj autobusy, s výnimkou nákladnej dopravy.

Most typu tzv. Vloššák nahradia železobetónové nosníky predpätej konštrukcie.

Mimoriadne kontroly

Okrem znaleckého posudku týkajúceho sa posúdenia stavu mosta v Strážskom a priameho rokovacieho konania na jeho rekonštrukciu realizoval Košický samosprávny kraj v novembri a decembri minulého roka aj mimoriadne kontroly všetkých mostov typu Vloššák, ktoré má v majetku. Z 568 mostných objektov prešlo kontrolou 54 z nich.

Kraj bude rekonštrukciu ďalších mostov riešiť v najbližšej dobe prioritne. Okrem toho v roku 2020 plánuje začať s rekonštrukciou ďalších 22 mostov.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Pozrite si archívne video z odstraňovania spadnutého mostného nosníka v Strážskom.

Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: archív

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie