Veronika Ondo-Cholewová Kultúra

Zemplínske slávnosti a michalovská hvezdáreň so zaujímavým info

Návštevníkov nášho kraja zaujali. Naša hvezdáreň aj Zemplínske slávnosti upútali.

Ilustračný obrázok k článku Zemplínske slávnosti a michalovská hvezdáreň so zaujímavým info
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Aktivít v krajských kultúrnych zariadeniach sa v roku 2019 zúčastnilo 996 383 návštev­níkov, čo je o 228 000 viac ako rok pred tým.

Najväčší počet návštevníkov spomedzi všetkých kultúrnych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK) vlani navštívilo župné knižnice. Nie len vďaka knihám, ale aj sprievodným aktivitám prilákali takmer 400-tisíc návštevníkov, čo je o 50-tisíc viac ako v roku 2018.

Hvezdáreň

Za kultúrnym vyžitím do osvetových stredísk a kultúrnych centier, ktoré pripravili spolu 914 podujatí, zavítalo viac ako 220-tisíc ľudí. Vysokej účasti, takmer 200-tisíc hostí, sa tešili aj múzeá. 18 premiér a 741 predstavení si prišlo do divadiel pozrieť bezmála 110-tisíc divákov.

Návštevnosť krajských galérií sa za minulý rok vyšplhala na takmer 56-tisíc. Vesmírne javy v krajskej hvezdárni v Michalovciach a v ostatných troch astronomických pracoviskách zaujali viac ako 20 tisíc nadšencov.

Zemplínske slávnosti

Veľký záujem bol aj o festivaly. Krajské osvetové zariadenia a kultúrne centrá ich minulý rok zrealizovali 45. Zavítalo na nich 82 000 návštev­níkov. Zamerané boli na tradičnú ľudovú kultúru, folklór a rôzne multižánrové prvky.

Medzi najväčšie v kraji patria, už tradične, Gemerský folklórny festival Rejdová, Tokajský festival, Abovské folklórne slávnosti, Mulatos Romale, Spišské folklórne slávnosti, Zemplínske slávnosti, Festival Dožinky, či Rok na Gemeri.

Takto vyzeral obľúbený Zemplínsky jarmok v r. 2018
12
Galéria
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie