Ilustračný obrázok k článku Župa kašle na mesto! Pre hokejovú halu hľadá novú lokalitu
Zdroj: TASR/František Iván

Župa kašle na mesto! Pre hokejovú halu hľadá novú lokalitu

Kauza výstavby krajskej hokejovej haly pokračuje. Mestskí poslanci neschválili predaj pozemkov, župa chce začať stavať čo najskôr.

Veronika Hunyadiová Správy Samospráva
Veronika Hunyadiová Správy Samospráva

Župa kašle na mesto! Pre hokejovú halu hľadá novú lokalitu

Kauza výstavby krajskej hokejovej haly pokračuje. Mestskí poslanci neschválili predaj pozemkov, župa chce začať stavať čo najskôr.

Ilustračný obrázok k článku Župa kašle na mesto! Pre hokejovú halu hľadá novú lokalitu
Zdroj: TASR/František Iván

Košický samosprávny kraj (KSK) po rozhodnutí mesta Košice nepredať župe pozemky na výstavbu tréningovej hokejovej haly na Medickej ulici začal s prípravou architektonickej štúdie v inej lokalite na pozemkoch, ktorých je výhradným vlastníkom.

Štúdia by mala ukázať, ako by mala tréningová hala vo vybranom prostredí vyzerať a aké parametre by mala spĺňať tak, aby vyhovovala aj podmienkam daným Slovenským zväzom ľadového hokeja (SZĽH), ktorý na jej výstavbu poskytol kraju časť finančných prostriedkov.

„Je nám veľmi ľúto, že po dvoch rokoch prác na projekte hokejovej haly na Medickej ulici a neúspešných rokovaniach s mestom Košice začíname na tomto zámere pracovať nanovo," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Rokovania stroskotali

Podľa jeho slov mestu za posledný rok a pol ponúkali niekoľko možností, ako majetko-právne vysporiadať pozemky pod budúcou halou, na ktorú je spracovaná projektová dokumentácia a vydané stavebné povolenie. „Či už išlo o odpredaj za jedno euro, tak, ako je to u samospráv štandardné, alebo zámena za cesty v majetku mesta, ktoré si vyžadujú okamžitú rekonštrukciu. Mesto Košice posledný rok a pol nereagovalo na žiadnu ponuku kraja a neprednieslo ani žiadne iné riešenie," vysvetlil Trnka.

Projekt Krajskej hokejovej akadémie realizuje župa od roku 2019. „Na výstavbu tréningovej hokejovej haly máme alokované finančné prostriedky do roku 2023, nemôžeme ďalej čakať. Chceme, aby túto tréningovú halu mohli naši študenti aj verejnosť využívať čo najskôr," dodal predseda KSK.

Niečo z politickej scény

Mestské pozemky

Košický samosprávny kraj mal záujem postaviť tréningovú halu, ktorá je súčasťou projektu Krajskej hokejovej akadémie, na Medickej ulici. Dôvodom je, že na tento projekt už má spracovanú projektovú dokumentáciu a v roku 2016 jej bolo vydané platné stavebné povolenie. Držiteľ stavebného povolenia prejavil vôľu previesť svoje práva spojené s výstavbou hokejovej haly na Košický samosprávny kraj.

Župa na výstavbu vyčlenila 2,7 milióna eur, ďalšie 2 milióny eur sa zaviazal poskytnúť Slovenský zväz ľadového hokeja. Finančné prostriedky sú alokované na výstavbu novej hokejovej haly a súvisia s výchovno-vzdelávacím programom, ktorý ponúka župná Stredná športová škola v Košiciach. Časť pozemkov vlastní kraj, no časť patrí mestu Košice.

Mestskí poslanci na ostatnom zastupiteľstve (11. 5.) predaj mestských pozemkov Košickému kraju neschválili. Síce prešiel pozmeňujúci návrh, aby mesto predalo pozemky za cenu podľa znaleckého posudku, čo predstavuje sumu 794 470 eur, no celý návrh na predaj pozemkov neprešiel.

Okrúhly stôl

Primátor Jaroslav Polaček zvolal na piatkové (22. 5.) popoludnie okrúhly stôl. Listom k nemu pozval župana Rastislava Trnku aj prezidenta SZĽH Miroslava Šatana. Vyzval ich, aby spoločne hľadali dohodu za rokovacím stolom a dohodli sa na férovom riešení. Zdôraznil, že mestu pod jeho vedením záleží na rozvoji športovej infraštruktúry, avšak pri plnení tohto cieľa musí dbať aj na maximálnu efektívnosť a transparentnosť pri nakladaní so svojim majetkom.

„Verím, že našim spoločným cieľom je urobiť maximum preto, aby sa výstavba hokejovej haly na Medickej ulici mohla začať čo najskôr zrealizovať. Obyvatelia nášho mesta a Košického samosprávneho kraja, vedenie SZĽH ako aj široká športová verejnosť očakávajú, že sa spolu férovo dohodneme na najvhodnejšom riešení z pohľadu všetkých zainteresovaných strán," uviedol v liste primátor.

Trnka však na piatkové stretnutie nepríde a kraj bude zastupovať riaditeľ Úradu KSK a vedúci oddelenia športu. Mestu budú tlmočiť informáciu, že župa hľadá na výstavbu hokejovej haly novú lokalitu, v ktorej vlastní všetky potrebné pozemky.

Foto: ilustračné

Aktuálne správy zo Slovenska

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín